FESTIWAL EKODZIEŁO 2021

 

 

 

 

 

 

 

Festiwal Ekodzieło o pszczołach, kwiatach i drzewa
 

W tym roku, wydarzenia 7. Festiwalu Ekodzieło Klub Gaja odbyły się w Tajemniczym Ogrodzie, który powstaje na nieużytku cmentarza żydowskiego w Bielsku-Białej. W warsztatach pszczelarskich „Życie pszczół. Co tak pięknie pachnie?” i ogrodniczych „Pszczela stołówka” oraz spacerach dendrologicznych uczestniczyli bielszczanie i mieszkańcy regionu, a także turyści. Wydarzenia festiwalu nawiązywały do historii miasta, jego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, które wpisują się w 70. rocznicę połączenia Bielska i Białej.
 

To był naprawdę upalny dzień ale Tajemniczy Ogród zapewnił cień i mikroklimat uczestnikom warsztatów pszczelarskich „Życie pszczół. Co tak pięknie pachnie?”. Wszyscy chętni mogli zajrzeć do pokazowego ula, zobaczyć pszczoły z bliska, powąchać różne pszczele produkty i przedmioty oraz zrobić własną świecę z węzy. Z odległości oglądali też pasiekę edukacyjną z trzema rodzinami pszczelimi, która powstała we współpracy Klubu Gaja z ALDI – partnerem strategicznym Święta Drzewa i Miastem Bielsko-Biała.
 

Edukując o pszczołach rozmawialiśmy także o tym, jak zapewnić im pożywienie. Większość ludzi utożsamia pszczoły tylko z pszczołą miodną, a w naszym kraju żyje ok. 470 gatunków dzikich pszczół. Podczas warsztatów ogrodniczych „Pszczela stołówka” mówiliśmy o tym, że nasze ogrody czy balkony też mogą stać się przyjaznym miejscem dla owadów zapylających. W specjalnie zrobionych z recyklingu skrzynkach drewnianych uczestnicy posiali nasiona m.in. mieszanek łąk kwietnych i kwiatów jednorocznych. Małe kwietniki zabrali z sobą na pamiątkę, by spożytkować je dla dobra przyrody.
 

Młodzi i dorośli, komentując swój udział w warsztatach, mówili: Wiktor –„Dla mnie najciekawsze było zrobienie świecy i to, że dużo się dowiedziałem o pszczołach”; Oliwia –„Najbardziej podobało mi się sianie kwiatków”; Michał –„ Bardzo podobała mi się praca śrubokrętem, bo trzeba było użyć siły”; Patryk – „Ja posiałem łąkę kwietną, stokrotki i czarnuszkę i poradziłem sobie bardzo dobrze z skręcaniem skrzynki na kwiaty”; Mateusz –„To miejsce jest cudowne!”; Wiesława, babcia Huberta „Nam z wnuczkiem bardzo podobały się wiadomości o życiu pszczół. Niezwykłe zwierzęta!;  Marta – „Bardzo podoba mi się ten cmentarz i nie mogę się doczekać na spacer, by poznać to miejsce od strony historycznej i przyrodniczej”. Alina Firlej, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 27, dodała –„Zajęcia były perfekcyjnie przygotowane. Dzieci z dużą pasją pracowały. Dla mnie osobiście bardzo ciekawie były zajęcia z pszczelarzem. Wykorzystam to w swojej pracy i może podobne zajęcia zorganizujemy w szkole”.
 

W ramach Festiwalu Ekodzieło Klub Gaja zaprosił bielszczan na spacery dendrologiczne. Niezwykły kirkut w centrum miasta to nie tylko historia społeczności żydowskiej i miasta ale także ostoja dzikiej przyrody. Podczas wędrówki przez cmentarz i Tajemniczy Ogród uczestnicy mogli posłuchać opowieści o drzewach i miejscu, które oczarowuje siłą natury. W warsztatach i spacerach edukacyjnych wzięło udział rotacyjnie ponad 100 uczestników – mieszkańców miasta i regionu oraz turystów.
 

Jacek Bożek, szef Klubu Gaja i pomysłodawca festiwalu, powiedział  – „ Ule edukacyjne stały się możliwością mówienia nie tylko o pszczołach miodnych ale o wszystkich zapylaczach i ich potrzebach. Połączenie sztuki z edukacją ekologiczną stało u podstaw Festiwalu Ekodzieło i okazało się niezwykle nośne i inspirujące. Budowanie wiedzy o naszych współzależnościach z przyrodą i kulturą daje nadzieje na głębsze zrozumienie roli człowieka w jego relacjach ze środowiskiem”.
 

7. Festiwal Ekodzieło odbył się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej i realizowany był ze środków Miasta Bielska-Białej we współpracy z Gminą Wyznaniową Żydowską i Galerią Bielską BWA.
 

ZOBACZ ZDJECIA Z FESTIWALU EKODZIEŁO W TAJEMNICZYM OGRODZIE   >>>

 

ZOBACZ FILM Z FESTIWALU EKODZIEŁO W TAJEMNICZYM OGRODZIE >>>

  

Nić pomiędzy kulturą i ekologią

W tym roku wydarzenia 7. Festiwalu Ekodzieło nawiązywały do historii miasta Bielska-Białej i Tajemniczego Ogrodu, który powstaje na nieużytku cmentarza żydowskiego. Klub Gaja, Fundacja Pogranicze i Galeria Bielska BWA zaprosili bielszczan do wysłuchania opowieści splecionych z tradycją i przyrodą tego miejsca. Artyści, którzy wystąpili 4 czerwca 2021r. w podziemiach Willi Sixta, połączyli niewidzialną nicią kulturę i ekologię, mówiąc o tym co wspólne i uniwersalne. Odnosząc się do mocy miejsc oraz pamięci ludzi, połączyli pogranicza Bielska-Białej i Sejn.

Wieczór i podziemia Willi Teodora Sixta nadały wydarzeniu festiwalowemu kameralny i unikalny nastrój. Małgorzata Czyżewska z Fundacji Pogranicze, zaprosiła publiczność do wysłuchania  historii kobiet żydowskich, silnych, nietuzinkowych i utalentowanych, które ujęła w czytaniu performatywnym „Kol isze – głos kobiet w poezji jidysz”. Opowieści o poetkach z różnych rodzin, środowisk i krajów była niezwykle wzruszająca. Wiersz „Moja dzika koza” poprowadził słuchaczy do wykładu Krzysztofa Czyżewskiego  „Pogranicze i sztuka pamięci”, który nasze sumienia nazwał właśnie taką dziką kozą. Na zakończenie Jacek Bożek z Klubu Gaja poruszył widownię wierszem Czesława Miłosza „O aniołach” , który był jedną z inspiracji czytania performatywnego „Ścieżki opowieści” i zakończył go wezwaniem „Zaraz dzień, jeszcze jeden, zrób co możesz”. Całość przenikała muzyka Apostolisa Anthimosa, kompozytora i instrumentalisty.

Agata Smalcerz, dyrektorka Galerii Bielskiej BWA, komentując wydarzenie powiedziała –„Fundacja Pogranicze dba o dobre relacje między ludźmi różnych kultur, różnych wyznań. Odnosi się do historii, przypomina zapomniane. Pielęgnuje to co wspólne, przede wszystkim w odniesieniu do przyrody i postrzeganiu świata jako całości. Wykład Krzysztofa Czyżewskiego o odmiennościach, które tak często są przyczyną konfliktów, a które należy zrozumieć i zaakceptować, był jednym z punktów Festiwalu Ekodzieło w 2021 roku. To nie pierwsza wizyta szefa Pogranicza w Bielsku-Białej; podczas Ekodzieła w 2019 roku prezentował w Galerii Bielskiej BWA – Klubokawiarni Aquarium swoją wystawę „Żegaryszki” oraz poezję haiku z tomu pod tym samym tytułem. W roku 2021 poezja zagościła na festiwalu w wykonaniu Małgorzaty Czyżewskiej, czytającej performatywnie wiersze z antologii poetek jidysz „Moja dzika koza”.

„Bielsko i Biała przez wieki dzieliła rzeka, która stanowiła granicę widzialną i niewidzialną w przestrzeni i ludziach. To wspaniale, że na 70 lecie połączenia tych miast mogliśmy w tak ważnym dla historii Bielska miejscu, Wilii Sixta, mówić o przyrodzie, pamięci i potrzebie współpracy w czasie wielkich kryzysów ogarniających nasz glob. Aby ratować Ziemię i zamieszkujące ją istoty potrzeba ludzkiej wiedzy, uważności i delikatności. Poczucie współzależności w jakiej jesteśmy zanużeni, którą odczuwamy poprzez kulturę, sztukę i ekologię, dodaje nam sił w tej pracy dla nas i przyszłych pokoleń” – podsumował Jacek Bożek, szef Klubu Gaja pomysłodawca festiwalu.

7. Festiwal Ekodzieło objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego. Realizowany jest ze środków Miasta Bielska-Białej we współpracy z Gminą Wyznaniową Żydowską i Galerią Bielską BWA.
 

ZOBACZ ZDJĘCIA Z WYDARZENIA >>>

ZOBACZ FILM Z WYDARZENIA >>>

Media o wydarzeniu
https://wiadomosci.wp.pl/slask/bielsko-biala-rusza-ii-festiwal-ekodzielo-inspiracja-tajemniczy-ogrod-6646708100266752a
https://www.bielsko.info/wiadomosci/27657-7-edycja-festiwalu-ekodzielo-juz-w-piatek-w-bielsku-bialej-bielsko-biala
https://bielskobiala.wyborcza.pl/bielskobiala/7,88025,27109635,w-bielsku-bialej-powstanie-tajemniczy-ogrod-zamieszkaja-w-nim.html

 

 


 

7. FESTIWAL EKODZIEŁO W BIELSKU-BIAŁEJ

W tym roku inspiracją do wydarzeń 7. Festiwalu Ekodzieło organizowanego przez Klub Gaja jest Tajemniczy Ogród, który powstaje na niegrzebalnej części cmentarza żydowskiego w Bielsku-Białej. Inicjatywa łączy edukację ekologiczną z kulturą, historią i sztuką. Na wydarzenia festiwalowe zapraszamy 4 czerwca (piątek), o godz. 17.00 do Willi Sixta Galerii Bielskiej BWA. W programie: wykład „Pogranicze i sztuka pamięci” Krzysztofa Czyżewskiego z Fundacji Pogranicze oraz czytania performatywne „Kol isze – głos kobiet w poezji jidysz” Małgorzaty Czyżewskiej z Fundacji Pogranicze i „Ścieżki opowieści” Jacka Bożka z Klubu Gaja. Gościnnie wystąpi Apostolis Anthimos, kompozytor i multiinstrumentalista. W ramach Festiwalu Ekodzieło odbędą się także warsztaty pszczelarskie i ogrodnicze dla szkół oraz spacery dendrologiczne w Tajemniczym Ogrodzie.

W tym roku wydarzenia Festiwalu Ekodzieło nawiązują do historii miasta, jego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, które wpisują się w 70. rocznicę połączenia Bielska i Białej. Inspiracją festiwalu jest zabytkowy cmentarz żydowski i jego dzieje złączone z mieszkańcami miasta, a także ostoja dzikiej przyrody, która za murami kirkutu tworzy unikalną przestrzeń. Dzięki inicjatywie Klubu Gaja, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i Miasta Bielsko-Biała w części niegrzebalnej cmentarza powstaje Tajemniczy Ogród. Zapraszamy Państwa do wysłuchania opowieści splecionych z tradycją tego miejsca, pograniczem i naturą.

Wydarzenie w Willi Sixta Galerii Bielskiej BWA rozpocznie się czytaniem performatywnym „Kol isze - głos kobiet w poezji jidysz” Małgorzaty Czyżewskiej z Fundacji Pogranicze. Czytaniu towarzyszyć będzie muzyka Apostolisa Anthimosa.

„Poezja kobiet w języku jidysz ma długą tradycję. Tworzona jest od ponad sześciu wieków. Jej rozkwit przypadł na XX wiek. To twórczość dojrzała i niejednokrotnie eksperymentatorska w formie, a jednocześnie będąca zapisem głęboko przeżytego, ludzkiego doświadczenia. Znajdziemy w niej portrety i autoportrety matek, żon, sióstr, kobiet zaangażowanych społecznie, zagłębionych w kręgach tradycji i domu, miłości i obcości. Bogaty i fascynujący świat kobiet tworzących w języku jidysz stał się dla nas dostępny dzięki znakomitym tłumaczeniom Joanny Lisek, Beli Szwarcman-Czarnoty i Karoliny Szymaniak, zamieszczonym w epokowej antologii Moja Dzika Koza” – mówi Małgorzata Czyżewska.

Podczas spotkania „Pogranicze i sztuka pamięci” z Krzysztofem Czyżewskim, pisarzem, reżyserem i animatorem działań międzykulturowych, współtwórcą Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Fundacji Pogranicze, słuchać i rozmawiać będziemy o ludziach pogranicza. Ludziach, którzy doświadczyli zerwania niejednego mostu, sąsiedzkich konfliktów, ale doświadczyli też od swych bliźnich wiele dobra, lecz pamięć o tym pozostaje ukryta, bo nawykliśmy do celebrowania jedynie zła i cierpienia doświadczonego od innych. Powinniśmy z pamięci pogranicza uczynić sztukę życia.

Jak podkreśla Krzysztof Czyżewski – „Dla pamiętania istotne jest Miejsce. Ważne jest nie tyle upamiętnienie miejsca, ile miejsce, z którego się pamięta. Do jednego i drugiego trzeba dotrzeć, ale w pierwszym przypadku na tym kończy się droga – na upamiętnieniu. W drugim – ciągle biegnie. Z takiego miejsca widzi się dalej niż horyzont zakreślony przez niepamiętanie. I obojętność na minione. Pamięć widzi dalej niż wzrok na to pozwala. Ponieważ czuje miejsce, uwalnia wyobraźnię, porusza serca. Miejsce, z którego się pamięta otwiera perspektywę na przyszłość”.

Wydarzenie zakończy się czytaniem performatywnym „Ścieżki opowieści” Jacka Bożka z Klubu Gaja. Inspiracją performansu będzie motyw przyrody i przemijania z muzyką Apostolisa Anthimosa.

„To my jesteśmy częścią przyrody. Wokół nas, w mieście, mieszkają niezliczone nieludzkie istoty. Często zapominamy, że to nasi sąsiedzi, nasi przyjaciele i dobroczyńcy, od których jesteśmy zależni. Edukacja i sztuka mają za zadanie przypominać i uczyć nas o naszej wspólnocie ziemskich stworzeń. Tajemniczy Ogród jest pograniczem, które łączy życie i przemijanie w sposób wyjątkowy i ukazuje system współzależności człowieka i jego kultury oraz natury i jej nieustających cykli” – podsumowuje Jacek Bożek.

Kolejnym działaniem Klub Gaja w ramach Festiwalu Ekodzieło będą warsztaty pszczelarskie i ogrodnicze dla uczniów bielskich szkół oraz spacery dendrologiczne dla mieszkańców, które odbędą się 18 czerwca w Tajemniczym Ogrodzie.

Festiwal Ekodzieło objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego. Realizowany jest ze środków Miasta Bielska-Białej we współpracy z Gminą Wyznaniową Żydowską i Galerią Bielską BWA.

***

 

 

 

 

 

 

Sztuka japońska w Gminie Wilkowice

Tradycyjnie Festiwal Ekodzieło odbył się w Gminie Wilkowice. W tym roku inspiracją festiwalu była kultura japońska – sztuka ogrodów, taniec Butoh, krótka forma poetycka haiku oraz teatrzyk Kamishibai. Niestety z powodu pandemii wydarzenia festiwalowe odbyły się bez udziału mieszkańców, a relacje filmowe z sadzenia sakur - wiśni japońskich, performansu „Drzewa wschodu” oraz teatrzyku „O samotnym dębie” można zobaczyć w Internecie.

Głównym wydarzeniem festiwalowym było posadzenie 21 wiśni japońskich przy Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii, które odbyło się 30 września br. Na terenie zabytkowego parku otaczającego szpital powstało wiele różnych ogrodów tematycznych, które odwiedzają mieszkańcy i turyści. Jednym z nich jest mały ogród japoński. Posadzone ramach Festiwalu Ekodzieło drzewa wiśni odmian: Kiku-shidare, Amanogawa, Kanzan wzbogaciły jego teren. Razem z Klubem Gaja drzewa sadzili m.in. dyrektorka szpitala Urszula Kuc, wójt Gminy Wilkowice Janusz Zemanek oraz dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury „Promyk" Agnieszka Sech.

Co ciekawe, tuż obok parku, w którym posadzono wiśnie, mieszkał malarz Julian Fałat, jeden z najwybitniejszych polskich akwarelistów, który był wielbicielem sztuki japońskiej. Bystra słynęła z pięknych krajobrazów oraz czystego powietrza i dlatego Julian Fałat tutaj zamieszkał. To niezwykłe, że niedaleko jego domu i pracowni, po wielu latach zainicjowano w Bystrej ogród japoński.

Jacek Bożek, szef Klubu Gaja, rozpoczynając wydarzenie, powiedział – „Bardzo serdecznie wszystkich witam. Pomimo dużych trudności udało się nam wspólnie zrealizować 6 edycje Festiwalu. To miejsce, w którym jesteśmy jest niezwykłe. To tutaj leczył się pierwszy premier niepodległej Polski Ignacy Daszyński. Tuż obok mieszkał Julian Fałat, który kochał sztukę japońską. W parku podziwiać możemy niezwykłe okazy drzew i krzewów, które sprowadzano z dalekich krajów. Chcemy podtrzymywać tradycje łączące piękno przyrody ze sztuką, a Festiwal Ekodzieło doskonale się w tą ideę wpisuje. Wszystko i wszyscy nam w tym pomagają, dlatego też jeszcze raz bardzo dziękuję”.

Urszula Kuc, dyrektorka Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii  w Bystrej, mówiła – „Co roku z zaprzyjaźnionym Klubu Gaja robimy jakieś działania w naszym parku. Posadzone dzisiaj wiśnie japońskie sprawią, że nasz ogród będzie kolorowy i piękny. Zapraszamy na wiosnę, kiedy drzewa zakwitną”.

„Jestem rodowitym bystrzanianem. Dziękuję za serce i prace włożone w ten park. Pamiętam go z lat wcześniejszych. To miejsce bardzo się zmieniło, dzięki zasłudze Pani dyrektor, która zbudowała go, cegła po cegle. Teraz jest wyjątkowe i magiczne. Stało się wizytówką naszej Gminy. Dziękuję też Klubowi Gaja, który co roku, dosadza w tym miejscu drzewa i krzewy. Mam nadzieję, na dobrą współpracę na następne lata. Powstanie tu także tężnia, a nieopodal centrum edukacji ekologicznej” – podsumował Janusz Zemanek, wójt Gminy Wilkowice.

Akcji sadzenia sakur w parku przy Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii towarzyszył performans Krzysztofa Jerzaka „Drzewa wschodu”. Zebrani goście mogli zobaczyć wśród drzew etiudę japońskiego tańca Butoh, którego inspiracją było haiku japońskiego poety Kyoshi Takahama:
"Wiatry, co wieją
Zapytaj je, który liść
Będzie następny"

Dla najmłodszych mieszkańców Gminy Klub Gaja przygotował przedstawienie tradycyjnego japońskiego teatrzyku Kamishibai – Papierowego Teatru. Opowieść „O samotnym dębie” Izabeli Michty w ilustracji Miłosławy Bożek został udostępniony na stronach internetowyc Klubu Gaja. Kamishibai to technika opowiadania z wykorzystaniem planszy z obrazkami i tekstem oraz drewnianej lub kartonowej skrzynki (butai), w której przedstawiane są kolejne fragmenty opowieści. Bajka dla najmłodszym, na którą zaprosił Klub Gaja w ramach Festiwalu Ekodzieło, opowiada o przyjaźni samotnego drzewa z bartnikiem i pszczołami.

Agnieszka Sech, dyrektorka Gminnego Ośrodka „Promyk” w Bystrej, powiedziała – „Po raz szósty jesteśmy partnerem Festwialu Ekodzieło. Nasza współpraca jest owocna. Trzeba pamiętać, że Klub Gaja ma fantastyczny zespół i edukatorów, a my jesteśmy otwarci na różne działania. „Promyk” jest małym ośrodkiem ale z wielkimi aspiracjami! Jutro odbędą się u nas warsztaty, w innej formie niż zwykle. W innej formie zobaczymy też teatrzyk Kamishibai. Krótki filmik z czytania opowieść „O samotnym dębie” zostanie udostępniony na naszym Facebooku”.

Na następny dzień, GOK „Promyk” odbyły się warsztaty budowy schronień dla trzmieli i pszczół samotnic. Wykonane budki lęgowe przez edukatorów Klubu Gaja zostaną zamontowane na skwerze przed ośrodkiem gdzie rok temu młodzież ze szkół z Gminy Wilkowice wykonała domki dla motyli.
 

ZOBACZ FILM Z WYDARZENIA >>>

ZOABCZ FOTO RELACJĘ FESTIWAL EKODZIEŁO GMINA WILKOWICE >>>

ZOBACZ TEATRZYK KAMISHIBAI „O SAMOTNYM DĘBIE” >>>


Tablice do teatrzyku KAMISHIBAI  „Samotny dąb” - Izabela Michta / Miłosława Bożek >>>
 

  

FESTIWAL EKODZIEŁO 2020
Festwial Ekodzieło 2020 honorowym patronatem objęli Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oraz Wójt Gminy Wilkowice Janusz Zemanek

Dofinasowanie: Miasto Bielsko-Biała i Gmina Wilkowice
Partnerzy: Galeria Bielska BWA, Gminny Ośrodek Kultury „Promyk” i Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej w Bystrej, C&A Foundation, Fundusz Partnerstwa, Clean Advantage, AQUA SA, WALA i Eko-Wtór Jakubiec

 

Festiwal Ekodzieło 2020 w Bielsku Białej

W tym roku inspiracją Festiwalu Ekodzieło była kultura i sztuka japońska. 29 września 2020 Klub Gaja wspólnie z Miastem Bielsko-Biała oraz Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bielsku-Białej zaprezentowaliśmy ideę założenia ogrodu japońskiego na terenie bielskiego Ogrodnika. Prezentacji projektu ogrodu towarzyszyło sadzenie klonów i wiśni japońskich oraz performance „Drzewa wschodu” Krzysztofa Jerzaka.

Sztuka daje możliwości mówienia o ważnych sprawach w sposób bezpośredni, używając języka emocji i wprowadzając obserwatorów oraz uczestników w stan skupienia i refleksji. Tak właśnie możemy czytać przekaz płynący z prostej i pełnej znaczenia sztuki japońskiej. Jej skupienie było i jest od zawsze zanurzone głęboko w otaczającą przyrodę. Podkreśla jej znaczenie, a nawet świętość, umożliwiając  obserwatorom odkrywanie połączeń splatających człowieka i naturę. W czasie niepochamowanej eksploatacji zasobów Ziemi to właśniegłęboka i medytacyjna refleksja nad rolą człowieka i jego relacjami z przyrodą staje się możliwością zmieniania konsumpcyjnych postaw i zachowań.
 

„Dzisiaj jest czas aby się na chwilę zatrzymać i odkryć w przyrodzie to co jest istotne – życie w zgodzie z naturą. Ogród japoński, któremu dziś dajemy początek, to prostota, harmonia i elegancja. Jako przedstawicielce społeczności bielskiego Ogrodnika jest mi szczególnie miło, że to właśnie teren naszej szkoły został wybrany na realizację ogrodu. Żywię nadzieję, że dzięki współpracy z Miastem Bielsko-Biała i Klubem Gaja wspólnie uda nam się stworzyć coś cudownego – krajobraz w miniaturze, gdzie poszczególne elementy symbolizować będą długowieczność, życie i niezmienność. Ogród będzie inspiracją dla młodzieży, a dla mieszkańców miejscem, w którym odnajdą spokój ducha i ciała” – mówiła Katarzyna Hofman-Kępys dyrektorka Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bielsku-Białej.
 

Jarosław Klimaszewski, prezydent Miasta Bielsko-Biała, powiedział  – „Dziękuję, za zaproszenie miasta do współpracy przy tym projekcie. Ogród japoński świetnie wpisuje się w szereg naszych przedsięwzięć dotyczących ochrony klimatu i działań ekologicznych. Świadomość ekologiczna bielszczan w ostatnim czasie bardzo rośnie. Nie mogę się doczekać, patrząc na projekt oraz panującą tu atmosferę, że doświadczę jej także w zrealizowanym ogrodzie japońskim . Myślę, że dla miasta będzie to niezwykłe miejsce, a dla mieszkańców przestrzeń kontemplacji”.
 

Po części oficjalnej, wspólnie z dyrektorką szkoły i prezydentem miasta oraz zaproszonymi gośćmi posadziliśmy symbolicznie duży klon japoński.  Wydarzeniu towarzyszyła etiuda japońskiego tańca Butoh „Drzewa wschodu” w wykonaniu Krzysztofa Jerzaka (tancerza, choreografa i aikidoka) oraz performans „Haiku” – czytania performtywnego wierszy Issa Kobayashi i Czesława Miłosza, które czytał Jacek Bożek z Klubu Gaja.
 

„Zmieniający się dramatycznie wokół nas świat potrzebuje naszej uważności i opieki. Skupienie się na przyrodzie i jej potrzebach daje nam możliwość zobaczenia naszych współzależności, a sztuka ułatwia nam to zadanie. Na pewno sztuka japońska. Potwierdziło się to w czasie trwania festiwalu, który pomimo trudności uważam za niezwykle udany” –podsumował Jacek Bożek szef Klubu Gaja.
 

Wydarzeniu towarzyszyły warsztaty budowy schronień dla trzmieli, motyli i pszczół samotnic. Uczniowie z bielskiego Ogrodnika samodzielnie zmontowali  schronienia dla dzikich zapylaczy, które zostaną zamontowane na terenie ogrodu szkolnego wśród rabaty miododajnej. Podczas wydarzenia  Klub Gaja posadził jeszcze dodatkowo wiśnie i klony japońskie, które zostaną w przyszłości włączone w projekt ogrodu japońskiego . Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, że nasze marzenia o ogrodzie japońskim spełnią się.
 

ZOBACZ WIZUALIZACJĘ OGRODU >>>
 

ZOBACZ FOTORELACJĘ  >>>

 

FESTIWAL EKODZIEŁO 2020
Festwial Ekodzieło 2020 honorowym patronatem objęli Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oraz Wójt Gminy Wilkowice Janusz Zemanek
Dofinansowanie: Miasto Bielsko-Biała i Gmina Wilkowice
Partnerzy: Galeria Bielska BWA, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bielsku-Białej, Gminny Ośrodek Kultury „Promyk” i Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej, C&A Foundation, Fundusz Partnerstwa, Clean Advantage, AQUA SA, WALA i Eko-Wtór Jakubiec


Media o FESTIWALU EKODZIEŁO 2020

https://www.radio.katowice.pl/zobacz,50039,Ekodzielo-po-raz-6-Festiwal-w-nowej-formule.html

https://bielskobiala.wyborcza.pl/bielskobiala/7,88025,26068227,festiwal-ekodzielo-w-bielsku-bialej-klub-gaja-zaprasza.html

https://bielskobiala.wyborcza.pl/bielskobiala/5,88025,26355662.html

https://www.bielsko.info/rozrywka/23745-nowe-wystawy-w-galerii-bielskiej-bwa-i-klubokawiarni-aquarium-bielsko-biala

https://bielskobiala.wyborcza.pl/bielskobiala/7,88025,26346063,zaczyna-sie-festiwal-ekodzielo-japonskie-wisnie-domki-dla.html

https://www.radiobielsko.pl/wiadomosci/nie-tylko-we-wroclawiu-u-nas-takze-bedzie/45394

https://www.bielsko.info/wiadomosci/24788-6-edycja-festiwalu-ekodzielo-rozpocznie-sie-29-wrzesnia-bielsko-biala

https://www.bielsko.info/wiadomosci/23675-festiwal-ekodzielo-2020-juz-26-czerwca-w-bielsku-bialej-bielsko-biala

https://www.radiobielsko.pl/wiadomosci/tutaj-kazdy-element-bedzie-mial-znaczenie/46102

http://ttg.com.pl/festiwal-ekodzielo-2020/

http://www.pelnakultura.info/item/festiwal-ekodzielo-2020.html

http://polskiemedia.org/festiwal-ekodzielo-2020/

https://www.bielsko.info/wiadomosci/24788-zdjecia-zainaugurowano-6-edycje-akcji-ekodzielo-bielsko-biala

https://silesia24.pl/stopsmog/szczegoly/bielsko-biala-sztuka-i-edukacja-w-obronie-przyrody-na-festiwalu-ekodzielo-1-18558

http://galeriabielska.pl/wystawa/blazej-sobanski-obcy-16. edycja Festiwalu Ekodzieło organizowana przez Klub Gaja w dniach 29 września – 1 października 2020 roku będzie inna nie tylko z powodu pandemii. W tym roku inspiracją do działań festiwalowych w Bielsku-Białej i Gminie Wilkowice będzie kultura japońska – sztuka ogrodów, taniec Butoh, teatrzyk Kamishibai i krótka forma poetycka haiku. W ramach festiwalu zostanie zaprezentowana idea i projekt ogrodu japońskiego w Bielsku-Białej, a w Bystrej posadzone sakury – wiśnie japońskie

Głównym wydarzeniem  festiwalu w Bielsku-Białej (29 września, wtorek, godz. 9.00)  będzie prezentacja idei założenia ogrodu japońskiego na terenie Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. Klub Gaja przedstawi projekt ogrodu i wspólnie z zaproszonymi gośćmi posadzi klony japońskie. Ogrody japońskie są ściśle związane z naturą, której cząstką jest człowiek. Stają się przestrzenią, gdzie sztuka i przyroda współgrają ze sobą aby wytworzyć miejsce relaksu i kontemplacji. Prezentacji projektu ogrodu towarzyszyć będzie etiuda japońskiego tańca Butoh „Drzewa wschodu” w wykonaniu Krzysztofa Jerzaka - tancerza, choreografa i aikidoka. Naukę tańca Butoh pobierał m.in. u Daisuke Yoshimoto, Itto Morita, Atsushi Takenouchi, Imre Thormann, Kan Katsura. Podczas wydarzenia odbędzie się także performans „Haiku” – czytanie performtywne japońskiej formy poetyckiej, na które zaprasza Jacek Bożek z Klubu Gaja. Wydarzenie zakończy się warsztatami budowy schronień dla trzmieli i innych owadów zapylających, które zostaną zamontowane na terenie ogrodu.

Tradycyjnie Festiwal Ekodzieło odbędzie się w Gminie Wilkowice. W Bystrej, w parku przy Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii (30 września,  godz.10.00) Klub Gaja zaprasza do wspólnego sadzenie wiśni japońskich. Drzewa odmian: Kiku-shidare, Amanogawa, Kanzan wzbogacą teren małego ogrodu japońskiego, który został tu kiedyś założony. Nietrwałość kwitnienia wiśni sprawia, że są tak cenionymi drzewami w Japonii. Symbolizują wytrwałości, świętości i czystości. Akcji towarzyszyć będzie performatywne czytanie haiku, do którego zaprasza Jacek Bożek oraz etiuda japońskiego tańca Butoh w wykonaniu Krzysztofa Jerzaka. Następnego dnia (1 października o godz. 10.00) zapraszamy do Gminnego Ośrodka Kultury „Promyk” w Bystrej na warsztaty budowy schronień dla trzmieli i pszczół samotnic. Warsztaty poprowadzą edukatorzy Klubu Gaja. W ramach Festiwalu dla najmłodszych zostanie przygotowane przedstawienie „papierowego” teatrzyku Kamishibai, które udostępnione będzie w GOK „Promyk”.

„Wirus zmienia nasze postrzeganie świata. Wielu z nas zatrzymało się w pędzie życia, który nie pomagał nam w refleksji i skupieniu. Ten postój stał się wyciszeniem na siłę i sprawił że wiele dotychczas ważnych spraw zeszło na plan dalszy. Nie zmienia to jednak wyzwań przed jakimi stoimy w obliczu katastrofy klimatycznej, a które wiążą się z naszym konsumpcyjnym stylem życia. Mam nadzieję, że kolejna edycja Festiwalu Ekodzieło poświęcona w szczególności kulturze japońskiej, choć na chwilę przeniesie nas w świat sztuki skupionej na przeżywaniu głębokiego kontaktu z naturą” – komentuje Jacek Bożek z Klubu Gaja.

W tym roku, z powodu pandemii zmieniono terminy i program festiwalu oraz ograniczono udział w szczególności dzieci i młodzieży, w planowanych wydarzeniach. Festiwalowi towarzyszyła także wystawa „Obcy” Błażeja Sobańskiego z Klubu Gaja, która prezentowana była od 26 czerwca – 29 lipca 2020 w  Galerii Bielskiej BWA. http://galeriabielska.pl/wystawa/blazej-sobanski-obcy-1

Festwial Ekodzieło 2020 honorowym patronatem objęli Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oraz Wójt Gminy Wilkowice Janusz Zemanek.

Dofinasowanie: Miasto Bielsko-Biała i Gmina Wilkowice
Partnerzy: Galeria Bielska BWA, Gminny Ośrodek Kultury „Promyk” i Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej w Bystrej, C&A Foundation , Fundusz Partnerstwa, Clean Advantage, AQUA SA, WALA i Eko-Wtór Jakubiec

 

PROGRAM FESTIWALU EKODZIEŁO 2020

BIELSKO-BIAŁA

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego
29 września (wtorek), godz. 9.00


Prezentacja idei ogrodu japońskiego

Przedstawienie projektu ogrodu oraz sadzenie klonów japońskich

Taniec Butoh „Drzewa wschodu” 

Etiuda – Krzysztof Jerzak

Performans „Haiku”

Czytanie performatywne – Jacek Bożek

Warsztaty budowy schronień dla owadów zapylających

Warsztat prowadzą edukatorzy Klubu Gaja

BYSTRA

Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii
30 września (środa), godz.10.00


Sadzenie wiśni japońskich

Akcję prowadzą edukatorzy Klubu Gaja

Taniec Butoh „Drzewa wschodu” 

Etiuda – Krzysztof Jerzak

Performans „Haiku”

Czytanie performatywne – Jacek Bożek

BYSTRA

Gminny Ośrodek Kultury „Promyk”
1 październik (czwartek), godz. 10.00


Warsztaty budowy schronień dla owadów zapylających

Warsztaty prowadzą edukatorzy Klubu Gaja

POBIERZ PLAKAT FESTIWAL EKODZIEŁO 2020 >>>

Na zdjęciach: Krzysztof Jerzak - taniec Butoh / Fot. Joanna Kessler

 

 

 

 


***

Festiwal Ekodzieło 2019 – haiku i motyle

 

Festiwal Ekodzieło stał się cyklicznym wydarzeniem, w którym artyści i ekolodzy łączą siły, aby przekazać mieszkańcom regionu ważny komunikat o potrzebie ochrony przyrody. Tegoroczna edycja Festiwalu Ekodzieło pełna była interesujących wydarzeń -  warsztatów, rozmów, pokazów, które odbyły się w Galerii Bielskiej BWA, Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej oraz Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” w Bystrej. Klub Gaja zaprosił do spotkania z przyrodą i haiku – krótką formą japońskiego wiersza oraz angażował uczestników w konkretne działanie dla przyrody.

„Eko” stało się modnym hasłem wykorzystywanym na różne sposoby. To dobrze. Trzeba nam takiej mody, która zwraca uwagę na najważniejsze zagadnienia współczesnego świata. Ekologia jest ważna nie tylko w kontekście zdrowego i czystego środowiska ale stała się ważnym tematem politycznym i społecznym. Nie możemy już dłużej uciekać przed rozwiązaniem takich palących problemów jak zmiany klimatu czy zanik bioróżnorodności. Jest to niezwykle trudne, biorąc pod uwagę mnogość interesów, które są często sprzeczne ze sobą. Festiwal Ekodzieło mówi o potrzebie ochrony środowiska w sposób związany ze sztuką, ale też bardzo konkretny.

Jacek Bożek z Klubu Gaja, podsumowując wydarzenie, powiedział  – „Realizując już piątą edycję Festiwalu Ekodzieło staramy się łączyć edukację ekologiczną ze sztuką z najwyższej półki. Poruszanie serc i emocji staje się jedną z dróg mogących dotrzeć do obywateli z przekazem o głębokim znaczeniu ekologicznym. W tym roku skupiliśmy się na edukowaniu o pszczołach, motylach i innych dzikich owadach zapylających w kontekście ich wielkiego znaczenia dla ludzi i przyszłości planety”.

Podczas zajęć  uczestnicy festiwalu mogli dowiedzieć się jak stworzyć ogród  przyjazny dla owadów, w szczególności motyli. Z powodu działalności człowieka m.in. urbanizacji i rozwoju rolnictwa, zmniejsza się ilość dzikich łąk i motyle mają coraz mniej miejsc do bytowania. Podczas warsztatów „Zaproś motyle do ogrodu”  uczestnicy samodzielnie montowali specjalne domki, które zastąpią motylom naturalne siedliska. Warsztaty budowy schronień dla różnych owadów zapylających odbyły się w Galerii Bielskiej BWA, Domu Kultury im. W. Kubisz w Bielsku-Białej oraz GOK „Promyk” w Bystrej. Na terenie parku „Promyka” oraz Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej powstały przyjazne zakątki dla motyli, pszczół murarek, biedronek i złotooków, które dzieci z Gminy Wilkowice obsadziły jeżówkami, budlejami, dereniami i aroniami.

Festiwalowi Ekodzieło towarzyszyła wystawa „Żegaryszki" fotografii i haiku Krzysztofa Czyżewskiego obrazująca przyrodę polsko-litewskiego pogranicza.  „Żegaryszki”, to tytuł książki nawiązującej  do starojapońskiej tradycji haiga, zestrajającej haiku, czyli możliwie najkrótszy wiersz, z obrazem. Zdjęcia i haiku obejmują  łąki, uroczyska, ustronia zwierząt i ostoje ludzi, ścieżki i jeziora pomiędzy wioskami Żegary, Krasnogruda i Dusznica w czasie czterech pór roku. W nawiązaniu do wystawy, Klub Gaja zaprosił uczniów bielskich szkół na warsztaty haiku – podczas których dzieci tworzyły wiersze o przyrodzie. Artystka Beata Jewiarz  połączyła haiku ze współczesną grafiką plakatową. Natomiast na zajęciach, które prowadziła Miłosława Bożek z Klubu Gaja, tradycyjne wiersze japońskie były inspiracją do tworzenia filmów podklatkowych.

„Piękno natury, obserwowane z perspektywy poety i filozofa Krzysztofa Czyżewskiego, uchwycone w fotografiach i towarzyszących im wierszach haiku, to główny motyw wystawy „Żegaryszki”, prezentowanej w Klubokawiarni Aquarium. Spotkanie z autorem podczas wernisażu było niezwykłym doświadczeniem dla widzów, dzięki charyzmatycznej osobowości twórcy Ośrodka Pogranicze w Sejnach. Podczas rozmowy Jacka Bożka z Krzysztofem Czyżewskim zapadły ważne pytania i stwierdzenia dotyczące związku ludzi z miejscem, w którym żyją i historią, która wpływa na ich losy” – komentuje Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA.

Kolejnym wydarzeniem w Galerii Bielskiej BWA były warsztaty haftowania strojów kąpielowych i kąpielówek  prowadzone przez krakowską artystkę i aktywistkę Cecylię Malik z kolektywu Siostry Rzeki. Uczestnicy warsztatów „Moda na rzeki” poznawali techniki wyszywania cekinami oraz najprostszego haftu ściegiem łańcuszkowym. Ozdabiali stroje kąpielowe hasłami, nazwami rzek i symbolami, by pokazać swoje zaangażowanie w obronę polskich rzek przed dewastacją i betonowaniem.

Agata Smalcerz dodaje – „Kolektyw Siostry Rzeki, swoimi akcjami od lat zwraca uwagę na problem zanieczyszczenia wody i wzywa do ratowania rzek. Hasła, haftowane na strojach kąpielowych przez uczestniczki warsztatów w Galerii Bielskiej BWA, zachęcają do spojrzenia na rzeki i wodę jako źródło zasilające naszą cywilizację, bez której egzystencja ludzi, zwierząt i roślin byłaby niemożliwa”.

W tym roku, w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Promyk”, mieliśmy ogromną przyjemność gościć Małgorzatę i Krzysztofa Czyżewskich z Fundacji Pogranicze, przy okazji  pokazu filmu dokumentalnego „Posłuchane opowieści”. Po krótkim pokazie wywiązała się długa i ciekawa dyskusja. Na drugim spotkaniu DKF-u wyświetliliśmy także film dokumentalny „Więcej niż miód” w reżyserii Markusa Imhofa. Podróżując z kamerą po całym świecie, filmował tereny, na których zamieszkują pszczoły, i pokazując ich życie. Reżyser jest wnukiem szwajcarskiego pszczelarza, opowiada w filmie o kryzysie, jaki dotyka obecnie populację pszczół. W ciągu ostatniej dekady wyginęły ich miliony. Film był wprowadzeniem do spotkania i rozmowy z dr. hab. Agnieszką Babczyńską z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Jarosławem Kasprzykiem z Klubu Gaja. Goście podzieli się ze słuchaczami swoją ogromną wiedzą i niezwykle ciekawie opowiadali o hodowli pszczół miodnych w miastach oraz dzikich owadach zapylających. Po spotkaniu degustowano miód z pasieki Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej.

Agnieszka Sech, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury „Promyk” w Bystrej,  podsumowuje – „Cieszymy się, że możemy być partnerami tego cennego działania. Staramy się, jak najlepiej potrafimy, wspierać i propagować, aby dotrzeć do osób w różnym wieku, zarówno dzieci jaki i dorosłych. Korzyść jest obopólna my, jako Ośrodek Kultury, dzięki warsztatom ekologiczno-artystycznym dla rodzin oraz dla uczniów ze szkół podstawowych z Gminy Wilkowice wzbogaciliśmy otoczenie „Promyka” o cudowny zakątek dla motyli, a uczestnicy warsztatów zapoznali się z wybranymi gatunkami motyli i ich rolą w środowisku.  Ważne jest również to, że dzięki możliwości wyświetlania filmów, możemy Festiwal Ekodzieło wzbogacać także o tę formę edukacji. A przy okazji pokazów filmowych mamy przyjemność gościć wspaniałych, ciekawych, mądrych i interesujących ludzi, którzy dzielą się swoją wiedzą, przeżyciami,  uwrażliwiając i jednocześnie edukując naszych widzów. A tymczasem wcielamy w życie zdobytą wiedzę i czekamy na kolejną edycję Festiwalu Ekodzieło, na pewno będzie, jak co roku, interesująco!”.

Festwial Ekodzieło 2019 honorowym patronatem objęli Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oraz Wójt Gminy Wilkowice Janusz Zemanek.

Dofinasowanie: Miasto Bielsko-Biała i Gmina Wilkowice.

Partnerzy: Galeria Bielska BWA, Domu Kultury im. W. Kubisz w Bielsku Białej, Gminny Ośrodek Kultury „Promyk” i Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej w Bystrej, Kolektyw Siostry Rzeki.

Festiwal wsparli: Grupa Pekabex, Klingspor, WALA, AQUA SA, Eko-Wtór Jakubiec.
 

http://bielskobiala.wyborcza.pl/bielskobiala/7,88025,24884820,domki-dla-motyli-haftowane-stroje-kapielowe-i-zycie-pszczol.html

http://bielskobiala.wyborcza.pl/bielskobiala/5,88025,24916938.html
https://dziennikzachodni.pl/festiwal-ekodzielo-2019-rozpoczyna-sie-juz-dzisiaj-klub-gaja-przygotowal-mnostwo-atrakcji-program/ar/c1-14201343

http://www.bielsko.info/20094-rozpoczal-sie-najbardziej-ekologiczny-festiwal-kultury-bielsko-biala

https://www.radiobielsko.pl/wiadomosci/co-laczy-haiku-i-haftowanie-na-kapielowkach/41866

https://www.gok.wilkowice.pl/dkf-promyk/czerwiec-2019.html

http://galeriabielska.pl/?d=details&sek=Wydarzenia&idArt=2977

 

 

 

***

Klub Gaja zaprasza na 5. edycję Festiwal Ekodzieło, który odbędzie się w dniach 11-18 czerwca w Galerii Bielskiej BWA, Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej oraz Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” w Bystrej. Tradycyjnie festiwal będzie spotkaniem aktywistów, naukowców i artystów, dla których ważna jest ochrona przyrody i los naszej planety.

Przyroda jest naszym skarbem. Zależymy od niej. To ona daje nam wszystko co niezbędne do życia i przeżycia. No właśnie, do przeżycia. W naszej ludzkiej pyszałkowatości uwierzyliśmy, że to my jesteśmy twórcami stworzenia i zapoczątkowaliśmy wielką krucjatę niszczenia naszego wspólnego domu - Ziemi. Nie chodzi już tylko o ocalenie skrawków dzikiej przyrody dla przyszłych pokoleń ale o ocalenie nas samych. Świat na naszych oczach zmienia się nie do poznania. Stoimy przed głęboką, wręcz dramatyczną przemianą. Jak o tym mówić i jak to komunikować? Jak nie straszyć, a mobilizować? To jedno z zadań Festiwalu Ekodzieło. Przypominać, poruszać, budzić. Poprzez sztukę, inspirację i spotkanie. Działajmy i ocalmy co tylko można.

„Nie wiem czy nie jest już za późno aby ocalić ludzkość przed katastrofą. Ale wiem, że nie można spocząć i załamać się. To wiem. Zróbmy ile tylko możemy aby zostawić Ziemię dla przyszłych pokoleń i świata przyrody. Róbmy to poprzez sztukę, aktywizm, edukację. Po prostu działajmy tam gdzie się jeszcze da i nie spuszczajmy głowy w geście zniechęcenia. Czasu jest mało ale jeszcze jest” - powiedział Jacek Bożek, twórca Klubu Gaja i dyrektor artystyczny festiwalu.

W tym roku w Galerii Bielskiej BWA mówić będziemy o przyrodzie w sposób niezwykły. Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa „Żegaryszki” prezentująca fotografię przyrody polsko-litewskiego pogranicza w dialogu z haiku – poetyckim opisem świata, olśnień naturą, wrażeń i refleksji autora. „Żegaryszki” to tytuł książki Krzysztofa Czyżewskiego zawierającej 78 krótkich form poetyckich, z którymi korespondują zdjęcia przyrody. Książka nawiązuje do starojapońskiej tradycji haiga, zestrajającej haiku, czyli możliwie najkrótszy wiersz, z obrazem.

Do spotkania z przyrodą i tradycyjną japońską formą wiersza nawiążą także warsztaty dla dzieci. Artystka Beata Jewiarz zaprosi najmłodszych  do łączenia haiku ze współczesną grafiką plakatową. Natomiast na zajęciach, które prowadzić będzie Miłosława Bożek z Klubu Gaja, tradycyjne wiersze japońskie będą inspiracją do tworzenia filmów podklatkowych.

W Galerii odbędzie się także warsztat „Moda na rzeki” prowadzony przez krakowską artystkę Cecylię Malik oraz kolektyw Siostry Rzeki. Uczestnicy warsztatów poznają techniki wyszywania cekinami oraz najprostszego haftu ściegiem łańcuszkowym, by następnie ozdabiać przyniesione stroje kąpielowe hasłami, nazwami rzek czy też obrazami i symbolami. Dowiedzą się także o działaniach w obronie rzek prowadzonych przez Siostry Rzeki, Klub Gaja i Koalicję Ratujmy Rzeki.

Cecylia Malik, dodaje –„Podczas warsztatów będziemy wyszywać lub haftować na strojach kąpielowych i kąpielówkach – tak aby stały się one czymś, co będzie wspierać osoby zaangażowane w obronę naturalnych rzek. Chcemy, by rzeki były czyste i żywe, chcemy się w nich kąpać. Ozdobione stroje ubierzemy podczas Big Jump w lipcu. Bardzo prosimy o przyniesienie na warsztaty stroju kąpielowego lub kąpielówek w dobrym rozmiarze dla siebie, które chcemy przerobić na stroje „zaangażowane” w obronę rzek, aby następnie wejść w nich w lipcu do rzeki”.

Tradycyjnie, podczas festiwalu mówić będziemy o dzikich zapylaczach, od których zależy nasze przetrwanie. Wspólnie z dziećmi tworzyć będziemy zakątki dla motyli, dzikich pszczół, biedronek i złotooków. Zbudujemy dla nich schronienia i osadzimy je miododajnymi roślinami. Chętnych zapraszamy na warsztaty rodzinne do Gminnego Ośrodka Kultury „Promyk” w Bystrej, podczas których będzie można samodzielnie zbudować domek dla motyli. Warsztaty budowy schronień dla owadów zapylających odbędą się także w Galerii Bielskiej BWA i Domu Kultury im. W. Kubisz w Bielsku Białej.
 

Na zakończenie Festiwalu Ekodzieło zapraszamy do DKF-u w GOK „Promyk” w Bystrej na pokaz filmu dokumentalnego „Więcej niż miód” w reżyserii Markusa Imhoofa. Podróżując z kamerą po całym świecie, reżyser filmuje tereny, na których zamieszkują pszczoły i pokazuje ich życie. Film otwiera scena, w której człowiek wchodzi do lasu z siekierą, wspina się po drabinie i ścina podwieszony na gałęzi ul. Pytanie, jakie stawia reżyser jest proste: czy przypadkiem człowiek nie podciął przy okazji gałęzi, na której sam siedzi? Pokaz połączony będzie z panelem dyskusyjnym z udziałem Agnieszki Babczyńskiej z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Katarzyny Jagiełło z Greenpeace. Podczas spotkania degustować będziemy miód z pasieki Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej. Zapraszamy!

Festwial Ekodzieło 2019 honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oraz Wójt Gminy Wilkowice Janusz Zemanek.
Dofinasowanie: Miasto Bielsko-Biała i Gmina Wilkowice.

Partnerzy: Galeria Bielska BWA, Domu Kultury im. W. Kubisz w Bielsku Białej, Gminny Ośrodek Kultury „Promyk” i Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej w Bystrej, Kolektyw Siostry Rzeki.

Festiwal wsparli: Grupa Pekabex, Klingspor, WALA, AQUA SA, Eko-Wtór Jakubiec.

PROGRAM FESTIWALU EKODZIEŁO 2019

BIELSKO-BIAŁA
GALERIA BIELSKA BWA
 

12 czerwca (środa), godz. 18.00
Klubokawiarnia Aquarium
Wernisaż „Żegaryszki”
– zdjęcia Krzysztof Czyżewski
Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim o przyrodzie miejsca na polsko-
-litewskim pograniczu
Spotkanie prowadzi Jacek Bożek z Klubu Gaja
Wystawa „Żegaryszki” (3–17 czerwca)


13 czerwca (czwartek), godz. 9.00
„Be or not to Be Haiku“ – warsztat dla dzieci, współczesna grafika plakatowa i tradycyjne wiersze japońskich mistrzów haiku
Warsztat prowadzi Beata Jewiarz – artystka i aktorka (warsztat zamknięty)
„Ruchomy wers” – warsztat dla dzieci, tradycyjne wiersze japońskich mistrzów haiku i film poklatkowy
Warsztat prowadzi Miłosława Bożek – edukatorka Klubu Gaja (warsztat zamknięty)
 

14 czerwca (piątek), godz. 9.00
„Zaproś motyle do ogrodu” – warsztat dla dzieci, budowa domków dla motyli
Warsztat prowadzą edukatorzy Klubu Gaja (warsztat zamknięty)
 

14 czerwca (piątek), godz. 17.00
„Moda na rzeki” – warsztat przerabiania i wyszywania strojów kąpielowych
Warsztat prowadzi Cecylia Malik
– Siostry Rzeki
 

BIELSKO-BIAŁA
DOM KULTURY IM. WIKTORII KUBISZ
 

11 czerwca (wtorek), godz. 9.00
„Dzikie zapylacze” – warsztat dla dzieci, budowa domków dla dzikich pszczół, biedronek i złotooków
Warsztaty prowadzą edukatorzy Klubu Gaja (warsztaty zamknięte)
 

BYSTRA
GMINNY OŚRODEK KULTURY „PROMYK”


11 czerwca (wtorek), godz. 17.00
„Zaproś motyle do ogrodu”- warsztat rodzinny, budowa domków dla motyli
Warsztat prowadzą edukatorzy Klubu Gaja (zapisy do 10 czerwca w GOK „Promyk”)


11 czerwca (wtorek), godz. 19.00
DKF – pokaz filmu dokumentalnego „Posłuchane opowieści”
Spotkanie z Małgorzatą i Krzysztofem Czyżewskimi z Fundacji Pogranicze


12 czerwca (środa), godz. 9.00
„Zakątek dla motyli i dzikich zapylaczy” – warsztaty dla dzieci, tworzenie zakątka dla motyli na terenie ogrodu GOK „Promyk” i zakątka dla dzikich zapylaczy w Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej
Warsztaty prowadzą edukatorzy Klubu Gaja (warsztaty zamknięte)


18 czerwca (wtorek), godz. 19.00
DKF – pokaz filmu dokumentalnego „Więcej niż miód”, reż. Markus Imhoof i degustacja miodu z pasieki Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej
Panel dyskusyjny z udziałem dr hab. Agnieszki Babczyńskiej z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
oraz Katarzyny Jagiełło z Greenpeace
Spotkanie prowadzi Jacek Bożek z Klubu Gaja

 

Pobierz plakat w pdf >>>>


 

***

Festiwal Ekodzieło 2018 zakończył się słowami Miłosza

Wezwanie „zaraz dzień, jeszcze jeden, zrób co możesz” z wiersza Czesława Miłosza „O aniołach” stało się przesłaniem 4. Festiwalu Ekodzieło, który odbył się w dniach 18–25 maja 2018 w Bielsku-Białej i Gminie Wilkowice. Wiersz prowadził publiczność na „Ścieżkach opowieści” - performansie Jacka Bożka, który był podziękowaniem Klubu Gaja dla nauczycieli, mistrzów, przyjaciół i wolontariuszy towarzyszącym Klubowi Gaja przez 30 lat pracy dla ludzi, przyrody i zwierząt. To właśnie zwierzętom poświęcone były w tym roku warsztaty, instalacje, wystawy, debaty, pokazy filmów i działania artystyczne, które odbyły się w Galerii Bielskiej BWA, Domu Kultury im. W. Kubisz w Bielsku Białej oraz Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” w Bystrej.
 

Niezwykłym wydarzeniem festiwalu był performans „Ścieżki opowieści” Jacka Bożka przy współpracy Beaty Tarnawy z Klubu Gaja,  artystów Teatru Sztuk w Oleśnicy – mima Eweliny Ciszewskiej i reżysera Roberta Balińskiego, muzyków Apostolisa Anthimosa, Sylwii Nadgrodkiewicz i Włodzimierza „Kiniora” Kiniorskiego oraz aktora Roberta Gonery. Na tle niezwykłych obrazów, chmur, refleksów wody, wybrzmiewały słowa Czesława Miłosza –„O aniołach”; Kabira – „Pieśni”; Jerzego Grotowskiego – „Hipoteza robocza”; Teksty zebrane, Hermana Hessego – cytat za: Gunnar Decer, „Wędrowiec i jego cień”; Papieża Franciszka – „Encyklika Laudati si”; Dalajlamy –„Etyka na nowe tysiąclecie”; Krzysztofa E. Skóry – cytat za: archiwum Klubu Gaja oraz Joanny Macy – „Lista ginących zwierząt”. Był też taniec butoh inspirowany Daisuke Yoshimoto. Słowa, obrazy, ruch i muzykę przeplatała nić czasu, tkana przez kobietę – Mojrę. Czuwającą nad losem Ziemi i wszystkich zamieszkujących ją istot. Wezwanie „zaraz dzień, jeszcze jeden, zrób co możesz” z wiersza Miłosza, stało się przesłaniem na następne lata dla publiczności i Klubu Gaja.
 

Agnieszka Sech, dyrektorka GOK „Promyk, na którego scenie gościły „Ścieżki opowieści” podkreśliła – „Było to wydarzenie na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Jubileusz zgromadził wielu znakomitych gości z całej Polski, a my cieszymy się, że mogliśmy ich gościć w naszym Ośrodku Kultury. Scalanie i integrowanie miłośników, przyjaciół i działaczy związanych z ekologią na terenie Gminy Wilkowice oraz poza jej granicami, jest misją bardzo ważną dla całego społeczeństwa. Podejmowana przez Klub Gaja działalność edukacyjna ma niebagatelny wpływ na świadomość ekologiczną kolejnych pokoleń młodych ludzi. Już najmłodszym pokazujecie jak dbać i szanować naszą Matkę Ziemię. Różnorodnymi działaniami, także w dziedzinie kultury i sztuki, które są mam szczególnie bliskie, wpływacie na decyzje zapadające w sprawach ochrony środowiska i praw zwierząt, dbając o lepszą przyszłość naszej planety. Życzymy wielu osiągnięć oraz sił w podejmowaniu dalszych działań, które przyniosą satysfakcję, dumę i radość. A my z przyjemnością będziemy je wspierać.
 

Agata Smalcerz, dyrektorka Galerii Bielskiej BWA, po obejrzeniu „Ścieżek opowieści” powiedziała – „Było to połączenie niezwykłych osobowości, ich gestów, słów, muzyki improwizowanej na żywo, a także obrazu filmowego, stanowiącego nie tylko zapis akcji Klubu Gaja zrealizowanych w ciągu 30 lat istnienia, ale przede wszystkim będącego impresją o potędze i pięknu Ziemi (autorstwa Roberta Balińskiego). Ubrany na czarno, z białymi włosami mężczyzna (Jacek Bożek) i cała w bieli, z czarnymi włosami kobieta (Ewelina Ciszewska) byli jak uosobienie jin yang, wzajemnie uzupełniające się dwie połowy o całkowicie odmiennych cechach, a jednak dopiero razem stanowiące całość. Ten dualizm został ciekawie przełamany motywem tkaczki, kobiety tworzącej splot, ni to Mojry, ni Penelopy czekającej na swojego Odysa. Beata Tarnawa, malarka i aktywistka współtworząca organizację od początku jej istnienia, poprzez spokój, trwanie i metodyczną pracę dodawała siły ekspresyjnym działaniom biało-czarnej pary. Muzyka Włodzimierza Kiniora Kiniorskiego, Apostolisa Anthimosa i Sylwii Nadgrodkiewicz nie tylko współtworzyła spektakl, ale też budowała nastrój poszczególnych scen. Ważne słowa, które padły podczas spektaklu, cytaty z wypowiedzi mistrzów i autorytetów moralnych na temat zagrożenia życia na Ziemi, były esencją, sednem, najważniejszą treścią całego przekazu”.
 

Przeczytaj więcej o performansie

„Ważny to był festiwal i dla Klubu Gaja, i dla mnie osobiście. Działamy już 30 lat. To szmat czasu. Performans „Ścieżki opowieści", który zaproponowałem aby podkreślić tą rocznicę podziękowaniem dla moich mistrzów stał się wydarzeniem kulturalnym na niezwykle wysokim poziomie. Był powrotem do źródeł i wyznaczać będzie na najbliższe lata kierunki działań artystycznych dla Klubu Gaja. Jak zwykle odbyło się wiele zajęć edukacyjnych z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Dziękuje partnerom i zespołowi za świetną robotę” – podsumował Jacek Bożek z Klubu Gaja.
 

W tym roku program festiwalu wpisał się w obchody Dnia Praw Zwierząt. O dobrostanie i prawach zwierząt  dyskutowano w Galerii Bielskiej BWA – Klubokawiarni Aquarium podczas debaty z udziałem Karoliny Kuszlewicz adwokatki, która prowadzi sprawy dotyczące zwierząt, oraz filozofa i etyka Marcina Urbaniaka z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, członka Polskiego Towarzystwa Etycznego. Debacie, którą prowadził Jacek Bożek towarzyszył wernisaż wystawy „Zwierzę nie jest rzeczą” ukazującej fotografie dokumentujące najważniejsze kampanie Klubu Gaja na rzecz zwierząt oraz kredal Beaty Tarnawy. Przed Galerią powstałą instalacja „Zwierzę” artysty Waldemara Rudyka - twórcy obiektów, instalacji i działań w przestrzeniach publicznych. W ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Promyk” w Bystrej prezentowane były filmy dokumentalne w reżyserii Roberta Balińskiego: „Zwierzę nie jest rzeczą”, który w 2002 roku otrzymał wyróżnienie za reżyserię na VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Ekologicznych w Przysieku oraz „Sztuka dla Ziemi”. Po pokazie odbyła się dyskusja podsumowującą wieloletnią pracę Klubu Gaja i zmiany jakie dzięki temu się dokonały.
 

Festiwal Ekodzieło to połączenie edukacji ekologicznej z działaniami artystycznymi. W tym roku podczas warsztatów twórczych w Galerii Bielskiej BWA, Domu Kultury im. W. Kubisz w Bielsku-Białej i GOK „Promyk” w Bystrej powstały schronienia dla sikorek, kowalików, jeży, wiewiórek, nietoperzy i owadów zapylających. Budki lęgowe wykonane przez całe rodziny, dzieci i młodzież trafiły do przydomowych i przyszkolnych ogrodów, a uczestnicy podjęli się opieki nad nimi. Podczas warsztatów dzieci projektowały i wycinały także szablony i za ich pomocą wykonały nadruki m.in. ptaków, jeży, pszczół, wiewiórek i drzew na  eko-torbach na zakupy. Przypominać im będą, że o środowisko i zwierzęta powinniśmy się troszczyć co dzień. Inspiracją do pracy były opowieści o zwierzętach oraz ciekawych drzewach. Tych w naszej okolicy. W przedszkolach w Wilkowicach, Mesznej i Bystrej, najmłodsi stworzyli instalację – żywą rzekę, inspirowaną pracami krakowskiej artystki Cecylii Malik.

4. Festiwal Ekodziło już za nami, mamy nadzieję, że spotkamy się w przyszłym roku!

4. Festiwal Ekodzieło objęty został  honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej oraz Wójta Gminy Wilkowice. Festiwal dofinansowano ze środków Miasta Bielska-Białej i Gminy Wilkowice. Festiwal wsparli: Grupa Pekabex, Klingspor, WALA, AQUA SA, Eko-Wtór Jakubiec, Ceramika Pilch.
 

ZOBACZ FOTORELACJĘ Z FESTIWALU EKODZIEŁO 2018

Performans „Ścieżki opowieści”  w GOK „Promyk”

Warsztaty rodzinne „Od deski do deski –budujemy budki lęgowe dla ptaków” w GOK „Promyk”

Dzień Praw Zwierząt i warsztaty budowy schronień dla wiewiórek i jeży w Galerii Bielskiej BWA

Wystawa, debata i instalacja w Galerii Bielskiej BWA

 

MEDIA I PARTNERZY O FESTIWALU EKODZIEŁO 2018

http://bielskobiala.wyborcza.pl/bielskobiala/7,88025,23413547,zaczyna-sie-4-festiwal-ekodzielo-warsztaty-spotkania-filmy.html

https://www.radio.katowice.pl/zobacz,36622,Ekodzielo-i-Zycie-bez-smieci-video-.html#.Wv6vOrg09ME

http://www.radiobielsko.pl/wiadomosci/ten-festiwal-rusza-juz-dzis/37618

http://www.pelnakultura.info/w/impreza/4-festiwal-ekodzielo-dla-zwierzat.html

http://www.bielsko.biala.pl/rozrywka/12641,zapowiedzi

http://www.galeriabielska.pl/?d=details&sek=Wydarzenia&idArt=2977

http://portal.region.info.pl/2018/05/08/4-festiwal-ekodzielo-dla-zwierzat/

http://www.bielsko.info/16328-warsztaty-instalacje-wystawy-czyli-4-festiwal-ekodzielo-dla-zwierzat-bielsko-biala

http://www.bielsko.info/16400-noc-muzeow-w-galerii-bielskiej-bwa-wystawy-fotoscianka-koncert-bielsko-biala

http://kampaniespoleczne.pl/klub-gaja-zaprasza-na-4-festiwal-ekodzielo/

http://witrynawiejska.org.pl/zwierzeta/item/49073

http://www.bielsko.info/16328-warsztaty-instalacje-wystawy-czyli-4-festiwal-ekodzielo-dla-zwierzat-bielsko-biala

https://www.ppr.pl/wiadomosci/ekologia-i-sztuka-w-obronie-zwierzat-na-bielskim-festiwalu-ekodzielo

http://www.galeriabielska.pl/?d=details&sek=Wydarzenia&idArt=2977

http://www.mdk.beskidy.pl/index.php?s=1&fun=more&id=4530

http://www.gok.wilkowice.pl/kalendarz-wydarzen/warsztaty-rodzinne-od-deski-do-deski-budujemy-budki-legowe.html

http://www.gok.wilkowice.pl/kalendarz-wydarzen/dkf-promyk-zwierze-nie-jest-rzecza-i-sztuka-dla-ziemi.html

 


 

***

4. Festiwal Ekodzieło - warsztaty dla dzieci

Festiwal Ekodzieło Klubu Gaja łączy edukację ekologiczną z działaniami artystycznymi. Tradycyjnie podczas 4 edycji festiwalu odbyły się warsztaty twórcze dla dzieci, w tym roku  poświęcone  zwierzętom, które możemy spotkać w najbliższym otoczeniu. W Galerii Bielskiej BWA, Domu Kultury im. W. Kubisz w Bielsku Białej,  Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” w Bystrej oraz przedszkolach w Gminie Wilkowice poznawano zwyczaje zwierząt m.in. wiewiórek, jeży, nietoperzy i owadów zapylających oraz budowano dla nich schronienia.

Warsztaty Klubu Gaja budowy budek lęgowych dla zwierząt i hoteli dla owadów zapylających cieszyły się ogromnym zaangażowaniem uczestników. Były nie lada wyzwaniem dla dzieci, które samodzielnie nawiercały i skręcały drewniane moduły, z których budowały budki lęgowe. Z cierpliwością i zapałem przycinały sekatorem trzcinę dla muraraki ogrodowej. Wielu z uczestników po raz pierwszy trzymało w ręku, młotek, sekator czy śrubokręt. Edukacja ekologiczna poprzez zabawę i majsterkowanie połączona była z projektowaniem i wykonaniem szablonu związanego z tematem warsztatów. Dzieci za ich pomocą wykonały samodzielnie nadruki na torbach bawełnianych, które będą mogły wielokrotnie użyć w szkole czy podczas zakupów. W ten sposób powstały piękne projekty ptaków, wiewiórek, jeży i pszczół.  Schronienia dla zwierząt zostaną zamontowane w ogrodach przyszkolnych, by uczniowie mogli się nimi opiekować i dalej zdobywać wiedzę o zamieszkujących je zwierzętach.

Wiesława Górna, nauczycielka podsumowując  pracę uczniów  z klasy IV d ze Szkoły Podstawowej nr 2 Towarzystwa Szkolnego  im. M Reja powiedziała –„ Warsztaty są super! Zainteresowanie jest duże. Dzieci zajęte przez cały czas.  Potrafią doskonale narysować nietoperza, potem odbijają go na swoich torbach.  Wykorzystują swoje umiejętności manualne, często je odkrywają, bo nawet nie wiedziały, że takie zdolności mają. Świetny pomysł. Polecam.”

Natomiast najmłodsi uczestnicy 4. Festiwalu Ekodzieło  - przedszkolaki z Gminy Wilkowice, podczas warsztatów tworzyły instalację -  żywą rzekę, pełną zamieszkujących ją wodnych istot. Namalowane przez siebie ryby i inne zwierzęta dołączały do zaplecionych warkoczy symbolizujących rzeki. Scenariusz edukatorki Klubu Gaja inspirowany był akcją artystyczną krakowskiej artystki Cecylii Malik - Warkocze Białki.

4. Festiwal Ekodzieło objęty został  honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej oraz Wójta Gminy Wilkowice. Festiwal dofinansowano ze środków Miasta Bielska-Białej i Gminy Wilkowice. Festiwal wsparli: Grupa Pekabex, Klingspor, WALA, AQUA SA, Eko-Wtór Jakubiec, Ceramika Pilch.

 

 

***

4. Festiwal Ekodzieło - dla zwierząt!

W dniach 18–25 maja 2018 roku Klub Gaja zaprasza na 4. Festiwal Ekodzieło. Festiwal łączy działania artystyczne z edukacją ekologiczną. Od 30 lat pomagamy zwierzętom. Nie tylko tym charyzmatycznym jak wilki czy konie, pracujemy także dla karpi, kur i żab. Dlatego tegoroczny festiwal dedykowaliśmy w szczególności zwierzętom. Warsztaty, instalacje, wystawy, pokazy filmów i działania artystyczne poświęcone zwierzętom odbędą się w Galerii Bielskiej BWA, Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej i Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” w Bystrej. Festiwal będzie spotkaniem aktywistów, artystów, prawników i filozofów, dla których ważny jest los naszych braci mniejszych. Finałem wydarzenia będzie performans Jacka Bożka „Ścieżki opowieści” z udziałem artystów Teatru Sztuk w Oleśnicy – mimem Eweliną Ciszewską i reżyserem Robertem Balińskim oraz muzykami Apostolisem Anthimosem, Sylwią Nadgrodkiewicz i Włodzimierzem Kiniorem Kiniorskim.

W naszym społeczeństwie wzrasta świadomość dotycząca praw i dobrostanu zwierząt. Przekłada się to na jakże ważne dla ich losu decyzje polityczne i gospodarcze. Sprawiło to, że dyskusja na temat zwierząt stała się jedną z ważniejszych w naszym kraju. Dzień Praw Zwierząt – 22 maja – został ustanowiony przez Klub Gaja dla upamiętnienia uchwalenia przez Sejm RP w 1997 roku Ustawy o ochronie zwierząt.

W tym szczególnym Dniu zapraszamy do Galerii Bielskiej BWA i współtworzenia instalacji „Zwierzę” wespół z artystą Waldemarem Rudykiem – rysownikiem, malarzem, twórcą obiektów, instalacji i działań w przestrzeniach publicznych. Razem z dziećmi zbudujemy także schronienia dla zwierząt – jeży i wiewiórek. Natomiast wieczorem zapraszamy do Dyskusyjnego Klubu Filmowego w GOK „Promyk” w Bystrej na pokaz filmów dokumentalnych: „Zwierzę nie jest rzeczą” Klubu Gaja, który otrzymał wyróżnienie za reżyserię na VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Ekologicznych w Przysieku, w 2002 roku, oraz „Sztuka dla Ziemi” w reżyserii Roberta Balińskiego.

Podczas festiwalu najwięcej uwagi poświęcimy dzikim zwierzętom w miastach. Tworzyć będziemy domki dla ptaków, wiewiórek, nietoperzy, jeży i owadów zapylających. Festiwal rozpoczną warsztaty rodzinne w GOK „Promyk” w Bystrej pt. „Od deski do deski – budujemy budki lęgowe dla ptaków”. Z drewnianych modułów będzie można samodzielnie zbudować dom dla sikorek, wróbli, mazurków i kowalików. Kolejne warsztaty budowy schronień dla zwierząt i projektowania szablonów zwierząt odbędą się także w Domu Kultury im. W. Kubisz w Bielsku Białej.

Prawa i dobrostan zwierząt będą tematem spotkania z Karoliną Kuszlewicz, adwokatką, która prowadzi sprawy dotyczące zwierząt, oraz filozofem i etykiem Marcinem Urbaniakiem z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, członkiem Polskiego Towarzystwa Etycznego. Spotkanie odbędzie się w Galerii Bielskiej BWA – Klubokawiarni Aquarium. Zakończy się wernisażem wystawy pt. „Zwierzę nie jest rzeczą” – ukazującej fotografie dokumentujące najważniejsze kampanie Klubu Gaja na rzecz zwierząt.

Tradycyjnie, w programie festiwalu w GOK „Promyk” znalazły się warsztaty ekologiczno-artystyczne dla uczniów szkół podstawowych z Gminy Wilkowice. Tym razem inspiracją do pracy twórczej będzie animacja i opowieść o niezwykłych drzewach – tych rosnących w najbliższej okolicy. W przedszkolach w Wilkowicach, Mesznej i Bystrej, najmłodsi uczestnicy festiwalu stworzą „Żywą rzekę” – instalację inspirowaną pracami krakowskiej artystki Cecylii Malik.

– „Od 30 lat wraz z Klubem Gaja staram się uczynić coś, co dopomoże w trwaniu naszego ludzkiego gatunku i wspólnego z przyrodą domu. Upominanie się o zwierzęta, drzewa, czyste powietrze i wodę jest w zasadzie pracą dla mnie i dla Ciebie. Dla nas. Próbą znalezienia sensu w przemijaniu i nietrwałości. Próbą ratowania w sobie wiary, nadziei i wiedzy. Na tej drodze ktoś zawsze nas wspierał, ktoś radził, ktoś inspirował. Tym ludziom, zjawiskom, książkom i ideom można podziękować w myślach, czynach czy ścieżkach opowieści” – mówi Jacek Bożek z Klubu Gaja, zapraszając na finał festiwalu.

Festiwal zakończy się performansem Jacka Bożka „Ścieżki opowieści”, realizowanym we współpracy z Beatą Tarnawą – malarką, współautorką spektakli i happeningów Klubu Gaja; Teatrem Sztuk w Oleśnicy: Eweliną Ciszewską – aktorką, mimem, lalkarką i choreografką, oraz Robertem Balińskim – operatorem filmowym, reżyserem, dokumentalistą, performerem, twórcą teledysków i wizualizacji do przedstawień teatralnych, operowych. Muzykę tworzyć będą artyści: Apostolis Anthimos – kompozytor, multiinstrumentalista, gitarzysta rockowy i jazzowy; Sylwia Nadgrodkiewicz – wokalistka i performerka; Włodzimierz Kinior Kiniorski – muzyk i kompozytor. Performans Jacka Bożka to opowieść oparta na 30-letnim działaniu społeczno-artystycznym Klubu Gaja i greckim micie Matki Ziemi, w której przeplatać się będą słowa poetów, uczonych i filozofów oraz obrazy z akcji i kampanii, spektakli i happeningów stowarzyszenia.

4. Festiwal Ekodzieło objęty jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej oraz Wójta Gminy Wilkowice. Festiwal dofinansowano ze środków Miasta Bielska-Białej i Gminy Wilkowice. Festiwal wspierają: Grupa Pekabex, Klingspor, WALA, AQUA SA, Eko-Wtór Jakubiec, Ceramika Pilch.


***
Festiwal Ekodzieło to połączenie działań artystycznych z edukacją ekologiczną. We współtworzeniu akcji artystycznych, w warsztatach, pokazach filmów dokumentalnych uczestniczą dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Gośćmi festiwalu byli m.in. aktorzy – Magdalena Popławska i Bartłomiej Topa oraz artyści – Cecylia Malik,  Izabela Ewa Ołdak, Waldemar Rudyk i Jarosław Koziara. Poprzednie edycje Festiwalu Klub Gaja realizował przy współpracy m.in. Galerii Bielskiej BWA, Domu Kultury Stare Bielsko, Zamku Cieszyn, Gminnego Ośrodka Kultury „Promyk” w Bystrej, Miejskiego Centrum Kultury i Klubu Papiernik w Żywcu.
 

PROGRAM FESTIWALU EKODZIEŁO 2018

BIELSKO-BIAŁA
GALERIA BIELSKA BWA

 

22 maja, Dzień Praw Zwierząt, godz. 9.00–11.00
„Dom dla jeża” – warsztaty dla dzieci
, budowa schronienia dla jeża oraz projektowanie szablonów i odbijanie na torbach.
Warsztaty prowadzą edukatorzy Klubu Gaja (warsztaty zamknięte)


22 maja, Dzień Praw Zwierząt, godz. 11.00–13.00
„Dom dla wiewiórki” – warsztaty dla dziec
i, budowa budek dla wiewiórek oraz projektowanie szablonów i odbijanie na torbach.
Warsztaty prowadzą edukatorzy Klubu Gaja (warsztaty zamknięte)


22 maja, Dzień Praw Zwierząt, godz. 10.00
„Zwierzę” – instalacja tworzona z artystą Waldemarem Rudykiem


23 maja, godz. 18.00
„O prawach i dobrostanie zwierząt” – spotkanie i debata.
Gośćmi będą: Karolina Kuszlewicz, adwokat, oraz Marcin Urbaniak, filozof i etyk, członek Polskiego Towarzystwa Etycznego, wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Debatę prowadzi Jacek Bożek z Klubu Gaja.
Wernisaż wystawy Klubu Gaja „Zwierzę nie jest rzeczą”


BIELSKO-BIAŁA
DOM KULTURY IM. WIKTORII KUBISZ

 

23 maja, godz. 9.00–11.00
„Dzikie zapylacze” – warsztaty dla dzieci,
budowa hoteli dla zapylaczy, projektowanie szablonów i odbijanie na torbach.
Warsztaty prowadzą edukatorzy Klubu Gaja


23 maja, godz. 11.00–13.00
„Dom dla nietoperza” – warsztaty dla dzieci,
budowa schronienia dla nietoperzy, projektowanie szablonów i odbijanie na torbach.
Warsztaty prowadzą edukatorzy Klubu Gaja


BYSTRA
GMINNY OŚRODEK KULTURY „PROMYK”


18 maja, godz. 17.00
„Od deski do deski – budujemy budki lęgowe dla ptaków” – warsztaty rodzinne.

Warsztaty prowadzą edukatorzy Klubu Gaja (zapisy do 16 maja w GOK „Promyk”)


22 maja, Dzień Praw Zwierząt, godz. 19.00
DKF – pokaz filmów dokumentalnych: „Zwierzę nie jest rzeczą”
, reż. Robert Baliński (wyróżnienie za reżyserię na VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Ekologicznych, Przysiek, 2002) i „Sztuka dla Ziemi”, reż. Robert Baliński.
Spotkanie z Klubem Gaja


24 maja, godz. 9.30
Pokaz animacji oraz warsztaty twórcze dla dzieci

Opowieści o drzewach oraz projektowanie szablonów i odbijanie na torbach.
Warsztaty prowadzą edukatorzy Klubu Gaja (warsztaty zamknięte)


25 maja, godz. 19.00
„Ścieżki opowieści” – performans Jacka Bożka
, współpraca: Beata Tarnawa (scenografia), Teatr Sztuk w Oleśnicy – Ewelina Ciszewska (choreografia) i Robert Baliński (wideo), muzyka live – Apostolis Anthimos (gitara) , Sylwia Nadgrodkiewicz (kamertony, misy) i Włodzimierz Kinior Kiniorski (saksofon, dżamba, flety)


WILKOWICE, BYSTRA, MESZNA
PRZEDSZKOLA


21 maja, godz. 9.00
„Żywa rzeka” – warsztaty twórcze dla dzieci

Warsztaty prowadzi edukatorka Klubu Gaja
 

Plakat do pobrania<<<

 

***

Drzewa, ptaki, pszczoły i synagoga 

Coroczny Festiwal Ekodzieło, organizowany w 2017 roku po raz trzeci przez Klub Gaja wspólnie z Galerią Bielską BWA, Gminnym Ośrodkiem Kultury „Promyk” w Bystrej i Miejskim Centrum Kultury w Żywcu był udanym połączeniem sztuki oraz edukacji ekologicznej. W współtworzeniu akcji i instalacji artystycznych, pokazach filmów dokumentalnych i warsztatach twórczych uczestniczyło blisko 600 osób. Festiwal skończy się 11 czerwca w niedzielę. Do tego dnia możemy jeszcze oglądać wystawę „W sercu drzewa stoję” Beaty Tarnawy z Klubu Gaja w Galerii Bielskiej BWA.

Festiwal Ekodzieło 2017 rozpoczął się akcją artystyczną „Pożegnanie drzewa”. Artystka Cecylia Malik i Jacek Bożek z Klubu Gaja zaprosili grupę bielskiej młodzieży z Liceum Plastycznego  do uczestnictwa i współtworzenia akcji artystycznej w przestrzeni wokół Galerii Bielskiej BWA. Niezwykle ekspresyjne działanie objęło rosnące na skwerze dwa wiekowe kasztanowce.

„Opisując swoją drogę twórczą i aktywność społeczną, Cecylia Malik mówi obrazowo, iż „weszła na drzewo będąc artystką, a zeszła z niego jako bojowniczka walcząca o naturę”. Artystka doskonale czuje równowagę pomiędzy ideą działania, a jego wymową plastyczną. Dodatkowo artystka mądrze wykorzystuje ekspresję młodych ludzi, którzy wypowiadają się indywidualnie, ale też razem współtworzą dzieło, jego wizualną jakość” – powiedziała  Agata Smalcerz, dyrektorka Galerii Bielskiej BWA.

„Pożegnanie drzewa”  stało się symbolicznym pożegnaniem masowo ścinanych w ostatnich miesiącach drzew, których ilość miłośnicy przyrody szacują na półtora miliona. Symbolikę tego pożegnania podkreśliła poezja Czesława Miłosza, która przeplatała się z dźwiękami opłakiwania.

Agata Smalcerz dodała: „Młodzi artyści malowali wielkie mandale, które potem – ulokowane w sąsiedztwie dwóch przepięknie kwitnących kasztanowców – stawały się koronami nowych drzew. Drzew rosnących kiedyś przed synagogą, zburzoną przez hitlerowców w 1939 roku. Obrys murów synagogi, wytyczony na placu pomiędzy Galerią Bielską BWA a Teatrem Lalek Banialuka przez Małgorzatę Łuczynę, w ramach eksponowanej w tym czasie w galerii wystawy „Tanceba”, przywoływał dodatkowo kontekst historyczny miejsca”.

Finałem akcji „Pożegnanie drzewa” było „Powitanie drzewa” czyli posadzenie lipy drobnolistnej przy Willi Sixta. Nowa lipa zajęła miejsce starej, którą przewróciła wichura.  Nasadzenie poprzedził wykład „Dlaczego drzewa są ważne”  dr hab. Alicją Barć z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W ramach festiwalu w Galerii odbyły się także warsztaty twórcze dla dzieci, których tematem były drzewa i zamieszkujące je ptaki. Dzieci samodzielnie wykonały modrzewiowe budki lęgowe dla sikorek, kowalików, wróbli i mazurków oraz ozdobiły własnym nadrukiem – motywem drzewa, torby bawełniane na zakupy. Ważnym wydarzeniem festiwalu była wystawa malarstwa Beaty Tarnawy, złożona z obrazów malowanych akwarelą lub gwaszem, których tematem jest drzewo. Takich prac autorka wybrała ponad trzydzieści ze swego dorobku, sięgającego roku 1991. Beata Tarnawa, współtwórczyni Klubu Gaja, jednej z najważniejszych w Polsce organizacji ekologicznych, jest absolwentką bielskiego plastyka, autorką pomysłów plastycznych i wizualizacji wydawnictw i plakatów, a także scenografii happeningów  Klubu Gaja. Jej charakterystyczne malarstwo niesie pozytywne przesłanie, daje nutę nadziei, że ziemia się obroni.

Agata Smalcerz  podsumowując powiedziała: „Nieprzypadkowo miejscem najważniejszych wydarzeń Festiwalu Ekodzieło jest Galeria Bielska BWA, która od wielu lat w swoim programie wystawienniczym i edukacyjnym podkreśla wątki ekologiczne, oddając głos artystom działającym poprzez sztukę na rzecz przyrody i jej ochrony”.

Nasze wspólne działania z Gminnym Ośrodkiem Kultury „Promyk” w Bystrej rozpoczęły się happeningiem „Miód” zorganizowanym przez Klub Gaja przed seansem DKF „Promyk”. Dla publiczności była to niespodzianka.  Goście, którzy przyszli na pokaz filmu dokumentalnego „Łowcy miodu” zostali zaproszeni  do inhalatorium propolisowego, znajdującego  się w drewnianej altanie, w pasiece, przy Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej tuż obok GOK-u.  Gościem Specjalnym DKF w „Promyku”, tego wieczoru, była aktorka Magdalena Popławska, która od wielu lat wspiera działania Klubu Gaja, jest medialną twarzą projektu obrony pszczół, a w filmie poznaje pracę bartników w różnych miejscach na świecie. W tym roku mówiliśmy głównie o drzewach  i pszczołach, które dawno temu wyprowadziliśmy z lasu.

Agnieszka Sech, dyrektorka GOK „Promyk” wyjaśnia: „ Apiinhalacja polega na wdychaniu powietrza z ula, w którym rozpuszczone są wszystkie dobroczynne dla zdrowia składniki produkowane przez pszczoły (wosk, propolis, miód, pyłek pszczeli, mleczko pszczele). Z inhalacji mogą korzystać nieodpłatnie, zarówno sanatoryjni Kuracjusze, jak i Mieszkańcy naszej Gminy. Po zwiedzeniu apiinhalatorium, uczestnicy happeningu zostali zaproszeni przez Panią Urszulę Kuc, Dyrektor Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii, na poczęstunek z pysznym miodem wytwarzanym w pasiece przyszpitalnej, w roli głównej”.

Tradycyjnie w „Promyku” odbyły się pokazy filmów edukacyjnych  dla dzieci ze szkół podstawowych Gminy Wilkowice. Po projekcji dokumentów „Odkurzacze są super” i „Chłopiec orzeł” uczniowie wzięli udział w niezwykle interesujących i wciągających warsztatach. Pokaz filmu „Było sobie drzewo” i spotkanie z edukatorami Klubu Gaja odbył się także w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu.

W Dniu Dziecka, w „Promyku” rozpoczął się cykl wydarzeń dedykowanych Najmłodszym Mieszkańcom i Gościom. Warsztaty Klubu Gaja miały charakter wyjątkowo rodzinny... Dzieci wraz z Rodzicami i Opiekunami tworzyli zespoły, które wspólnie budowały domki dla MAŁYCH ZAPYLACZY... Chyba Wszyscy Uczestnicy, zarówno Ci mali, jak i więksi, dobrze się bawili, pogoda sprzyjała, więc był to wyjątkowo udany wieczór. Podczas warsztatów powstała również bardzo interesująca instalacja artystyczna „Dom pszczół”, którą stworzył przy udziale publiczności artysta Waldemar Rudyk.

„Cieszymy się, że GOK “Promyk”, podobnie do zeszłego roku, był partnerem festiwalu, który uwrażliwia, uczy, uzmysławia i pokazuje wartości ważne dla każdego z nas w codziennym życiu. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z udziału z zajęciach i są chętni do kolejnych wydarzeń. Jesteśmy otwarci na dalszą współpracę, bo wierzymy, ze to co robimy jest dobre dla przyrody, a w konsekwencji dla każdego z nas, bo jesteśmy jej częścią” – podsumowała Agnieszka Sech.

„Ekologia jest już integralną częścią naszej codzienności. To co jemy, jak i gdzie odpoczywamy czy to co kupujemy ma bezpośredni wpływ na nasze życie i przyszłość planety, a co za tym idzie, naszych dzieci i wnuków. Festiwal Ekodzieło bawi, edukuje i zachęca do podejmowania działania w trosce o otaczającą nas przyrodę. Dlatego będziemy rozwijać ten festiwal, który wszedł już do kalendarza wydarzeń Klubu Gaja i naszych partnerów” - powiedział pomysłodawca festiwalu Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Festiwal Ekodzieło 2017 został dofinasowany ze środków Miasta Bielska-Białej, Gminy Wilkowice i Miasta Żywiec.

>>>Zobacz foto relację:

>>>Pożegnanie drzewa
>>>Pożegnanie drzewa fotorelacja Galeria BWA
>>>Warsztaty od „Deski do deski” i „Dizajn drzewo”
>>>Happening „Miód”, pokaz filmu „Łowcy miodu” i spotkanie z aktorką Magdaleną Popławską
>>>Pokaz filmów dokumentalnych i warsztaty dla dzieci
>>>Warsztaty „Od deski do deski – budujemy domki dla zapylaczy” i instalacja artystyczna „Dom dla pszczół”

>>>Media o festiwalu:

>>>Gazeta Wyborcza

>>>Gazeta Wyborcza - Co jest grane

>>>Gazeta Wyborcza- Co jest grane

>>>Dziennik  Zachodni

>>>Nasze Miasto

>>>Polski Portal Kultury

>>>Pełna Kultura

***

W dniach 22 maja – 1 czerwca 2017 Klub Gaja zaprasza na 3. edycję Festiwalu Ekodzieło. Warsztaty, instalacje, happeningi, pokazy filmów dokumentalnych odbędą się w instytucjach kultury: w Bielsku-Białej – Galerii Bielskiej BWA, Bystrej – Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” oraz Żywcu – Miejskim Centrum Kultury w Żywcu. W tym roku mówić będziemy m.in. o drzewach, zamieszkujących je ptakach i pszczołach, które  dawno temu wyprowadziliśmy z lasu. Gośćmi festiwalu będzie Cecylia Malik oraz Waldemar Rudyk, artyści zaangażowani w projekty społeczne. Pokaz filmu „Łowcy miodu” (laureat „Zielonego Oscara” – Panda Award 2016) uświetni spotkanie z aktorką Magdaleną Popławską.

Malarka, performerka i aktywistka Cecylia Malik oraz Jacek Bożek z Klubu Gaja zapraszają do udziału w akcji artystycznej „Pożegnanie drzewa”. Cecylia Malik jest autorką wielu wystaw i projektów artystycznych. Do najważniejszych z nich zaliczyć można: „Ikonostas Miasto”, „365 Drzew”, „Modraszek kolektyw”, „6 Rzek” i „Matki Polki na wyrębie”. Od wielu lat współpracuje z Klubem Gaja. Akcję „Pożegnanie drzewa” poprzedzą warsztaty plastyczne z młodzieżą, która wykona scenografię happeningu i będzie w nim uczestniczyć. Akcji towarzyszyć będzie wernisaż wystawy „W sercu drzewa stoję” Beaty Tarnawy i prezentacja animacji Klubu Gaja w sugestywny sposób przedstawiającej naszą przyszłość bez drzew.

Cecylia Malik, inicjatorka akcji „Matki Polki na wyrębie”, włączając się w Festiwal Ekodzieło powiedziała: – „Realizując projekt 365 Drzew w latach 2009–2010 codziennie wchodziłam na inne drzewo. To były stare jesiony, wiotkie brzozy, kwitnące kasztanowce, kruche topole. Połowy tych drzew już nie ma. Odchodzą niezauważone z naszego krajobrazu. W tym roku znikło ich ok. dwa miliony. Teraz jestem Matką Polką na wyrębie z malutkim Ignasiem przy piersi. Bez drzew nie ma przyszłości. Wierzę, że zrozumiemy to i nabierzemy do nich szacunku”.

„Powitanie drzewa” czyli wspólne posadzenie lipy drobnolistnej w ogrodzie przy Willi Sixta będzie kontynuacją akcji artystki i Klubu Gaja. W ten dzień zapraszamy także na rozmowę o drzewach z dr hab. Anną Orczewską z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W Galerii odbędą się także warsztaty dla najmłodszych. Dzieci samodzielnie zaprojektują szablony drzew oraz zmontują modrzewiowe domki dla ptaków. Swoje ekodzieła wezmą na pamiątkę i spożytkują dla dobra przyrody.

– „To dobrze, że tyle teraz mówimy o drzewach. Szkoda jednak, że tylko i wyłącznie w kontekście ich utraty. Nasze stowarzyszenie od początku działalności zajmuje się drzewami. Nie spoczniemy w naszych wysiłkach przedstawiania drzew jako naszych przyjaciół i sprzymierzeńców, a sztuka i twórczość świetnie się do tego nadają” – podsumował Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Miłośników kina i pszczół zapraszamy do Gminnego Ośrodka Kultury „Promyk” w Bystrej.  W ramach DKF odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Łowcy miodu” Krystiana Matyska. Film zdobył „Zielonego Oscara” – Panda Award 2016 podczas festiwalu Wildscreen w Bristolu. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z aktorką Magdaleną Popławską, która w filmie poznaje pracę bartników w różnych miejscach na świecie. Dokument pokazuje życie pszczół i przedstawia niebezpieczeństwa, jakie grożą ludzkiej cywilizacji z powodu masowego ginięcia rodzin pszczelich. Projekcji filmu towarzyszyć będą happening Jacka Bożka „Miód” i rozmowa z aktorką, która od wielu lat wspiera działania Klubu Gaja. Magdalena Popławska współpracowała z wieloma teatrami i grupami twórczymi, głównie warszawskimi. Od 10 lat jest członkiem zespołu Nowego Teatru w Warszawie. Jest znana głównie z roli Agnieszki w serialu „Usta Usta”. Za rolę w filmie „Prosta historia o miłości” Arkadiusza Jakubika otrzymała Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego.

O pszczołach i dzikich zapylaczach mówić będziemy także podczas warsztatów rodzinnych „Od deski do deski – budujemy domki dla zapylaczy”, na które zapraszamy w Dniu Dziecka. Rodzice wspólnie z dziećmi będą mogli zbudować olchowe domki dla murarki ogrodowej i innych pożytecznych owadów oraz przyłączyć się do tworzenia instalacji „Dom dla pszczół”, którą realizuje artysta Waldemar Rudyk.

Tradycyjnie w programie Festiwalu Ekodzieło znalazły się także pokazy filmów dokumentalnych dla dzieci (Docs Against Gravity Film Festiwal) połączone z warsztatami twórczymi dla uczniów ze szkół podstawowych z Gminy Wilkowice. Tym razem inspiracją do pracy twórczej będą filmy dokumentalne „Chłopiec orzeł” (reż. G.E. Mortensen, Norwegia) i „Odkurzacze są super!” (reż. K. Mahalic, USA) oraz animacja o drzewach Klubu Gaja.

W Żywcu, w Miejskim Centrum Kultury odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego dla dzieci „Było sobie drzewo” (reż. M. van der Werf, Holandia). Po projekcji edukatorzy Klubu Gaja rozmawiać będą z publicznością o roli drzew w szczególności w mieście .

Festiwal Ekodzieło 2017 dofinansowano ze środków Miasta Bielska-Białej, Gminy Wilkowice i Miasta Żywiec. 


Program Festiwalu Ekodzieło 2017

BIELSKO-BIAŁA – GALERIA BIELSKA BWA

22 maja (poniedziałek) godz. 10.00
- „Pożegnanie drzewa” – warsztaty plastyczne, przygotowanie scenografii akcji artystycznej
Warsztaty prowadzą: Cecylia Malik, Jacek Bożek

Zapraszamy młodzież, zapisy do 20 maja na adres e-mail: b.tarnawa@klubgaja.pl

22 maja (poniedziałek) godz. 13.00
- „Pożegnanie drzewa” – akcja artystyczna z udziałem młodzieży na skwerze przed Galerią Bielską BWA
Akcję prowadzą: Cecylia Malik, Jacek Bożek

22 maja (poniedziałek) godz. 14.00
-  wernisaż wystawy Beaty Tarnawy „W sercu drzewa stoję”
-  pokaz animacji Klubu Gaja o drzewach

24 maja (środa) godz. 9.30
- „Dizajn drzewo” warsztaty twórcze 
-  „Od deski do deski” – budujemy domki dla ptaków
Warsztaty prowadzą edukatorzy Klubu Gaja (warsztaty zamknięte)
.

25 maja (czwartek) godz.11.00 – „Dlaczego drzewa są ważne?” spotkanie z dr hab. Anną Orczewską, Uniwersytet Śląski w Katowicach

25 maja (czwartek) godz. 12.00
– „Powitanie drzewa” – sadzenie lipy drobnolistnej w ogrodzie przy Willi Sixta

BYSTRA – GMINNY OŚRODEK KULTURY „PROMYK”

23 maja (wtorek) godz. 18.30
-  happening „Miód” – Jacek Bożek
Gość specjalny aktorka Magdalena Popławska
Współpraca z Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej, gospodarzem pasieki

23 maja (wtorek) godz. 19.00
- DKF - film dokumentalny „Łowcy miodu” (reż. Krystian Matysek),
- spotkanie z aktorką Magdaleną Popławską występującą w filmie.
Film zdobył „Zielonego Oscara” – Panda Award 2016 podczas festiwalu Wildscreen w Bristolu.

31 maja (środa) godz. 9.30
-  pokaz filmów dokumentalnych dla dzieci „Chłopiec orzeł” (reż. G.E. Mortensen, Norwegia); „Odkurzacze są super!” (reż. K. Mahalic, USA)
-  warsztaty twórcze
Warsztaty prowadzą: Miłosława Bożek, Aleksandra Grzybowska , Maria Posłuszna
(pokaz filmów i warsztaty zamknięte)

1 czerwca (czwartek) godz. 16.30
- warsztaty rodzinne „Od deski do deski” – budujemy domki dla zapylaczy
Warsztaty poprowadzą edukatorzy Klubu Gaja

1 czerwca (czwartek) godz. 16.30
- instalacja „Dom dla pszczół”
Warsztaty prowadzą: Waldemar Rudyk i Jacek Bożek

ŻYWIEC – MIEJSKIE CENTRUM KULTURY

29 maja (poniedziałek) godz. 10.00
- pokaz filmu dokumentalnego dla dzieci „Było sobie drzewo” (reż. M. van der Werf, Holandia)
- spotkanie z edukatorami Klubu Gaja
(pokaz filmu i spotkanie zamknięte)


Pobierz plakat<<<

 

 

***

 

 

Zakończyła się druga edycja festiwalu Akademia Ekodzieło realizowanego przez Klub Gaja i partnerów - instytucje kulturalne z Gminy Wilkowice, Bielska-Białej, Cieszyna i Żywca. Artyści, edukatorzy, działacze społeczni i obywatele uczyli się współpracy i działania dla dobra Ziemi, korzystając z różnych dziedzin sztuki i nowoczesnych form edukacji ekologicznej. Ponad 400 osób uczestniczyło w działaniach warsztatowo-artystycznych niosących przekaz ekologiczny. Było dużo emocji ale i konkretnej pracy. Wszystko po to by wzbudzić refleksję  i angażować ludzi w działania dla przyrody i zwierząt.

Gdzie się nie obejrzymy wszędzie możemy dostrzec słowo ekologia, które odmieniamy na niezliczone pojęcia, znaczenia a nawet sposoby życia czy filozofię. Nie ma już możliwości ucieczki przed płynnością i wieloznacznością ekologii. Stało się to, o czym działacze na rzecz środowiska naturalnego tylko mogli do niedawna pomarzyć. Ekologia i jej wieloznaczność są częścią kultury 21 wieku, a edukacja ekologiczna zmierza w kierunku poruszania emocji.

Wspomina o tym Papież Franciszek w Encyklice Laudato Si w rozdziale „Wychowanie do przymierza między ludzkością a środowiskiem” gdzie min. pisze te słowa: „Jednak edukacja ta, wezwana do pobudzenia obywatelskiego zaangażowania ekologicznego, czasami ogranicza się do informowania i nie udaje się jej kształtować nawyków. Prawa i przepisy nie wystarczą na dłuższą metę, aby ograniczyć złe zachowanie, nawet jeśli istnieje skuteczna kontrola. Jeśli norma prawa ma wywołać znaczące i trwałe skutki, trzeba, aby większość członków społeczeństwa ją zaakceptowała, wychodząc z właściwych motywacji, i podjęła osobistą przemianę”.

To o czym wspomina Franciszek, osobista przemiana, staje się kluczem do zmierzenia się z kryzysem ekologicznym i społecznym jakiego jesteśmy świadkami. Wydaje się to jednak na tyle trudne, że poszukiwanie metod, które mogły by w tym zadaniu pomóc, napotyka na przeszkody kulturowe, polityczne a nawet religijne. Stoimy, bez wątpienia, w punkcie zwrotnym naszej cywilizacji dobrobytu dla wybranych, który został określony jako „koniec świata, który znaliśmy”. Czy jesteśmy w stanie sprostać tym wyzwaniom na poziomie lokalnym i globalnym? Co może nas do tego przygotować i jakich metod w tej pracy powinniśmy używać?

Takie pytania stawialiśmy sobie przygotowując festiwal Akademia Ekodzieło i tworząc program, którego celem była edukacja i emocjonalne poruszenie, umożliwiające skontaktowanie się z nietrwałością i kruchością naszego świata i potrzebą podjęcia natychmiastowych działań w jego ochronie. Joanna Macy, jedna z twórczyń Zgromadzenia Wszystkich Istot, którego elementy wykorzystaliśmy podczas warsztatów „Mówią inni”, tak opowiada o tym, że warto i należy działać: „To niezwykle zdrowe znaleźć w sobie strach o przyszłość ludzkości. Stajemy się wtedy mocniejsi w zobowiązaniach wspólnej pracy na rzecz naszego przetrwania”. Kiedy artystka Izabela Ołdak i ekolog, działacz społeczny Jacek Bożek wspólnie z młodymi ludźmi wykonali maski zwierząt i zjawisk, których głosem chcieli przemówić i przemaszerowali przez centrum Bielska-Białej, świat wokół stał się chociaż na moment jednością oraz współzależnością. Reakcje i ciekawość przechodniów wskazywały na to, iż interesuje ich przyroda i zwierzęta.

Agata Smalcerz, dyrektorka Galerii Bielskiej BWA podkreśla: Łączenie formy z treścią w dzieło pełne harmonii jest istotą dobrej sztuki. Czasem jedna z tych cech przeważa i wtedy mamy odczucie niedosytu. Sformułowanie pozytywnego przekazu dotyczącego działań na rzecz przyrody jest jedną z ważniejszych treści jakie pojawiają się w twórczości wielu współczesnych artystów. Podczas tegorocznej edycji festiwalu Ekodzieło mieliśmy okazję zobaczyć, ale też popracować warsztatowo z dwojgiem artystów, przy powstaniu ciekawych prac: masek przedstawiających zwierzęta (razem z Izabelą Ołdak) i domków dla pszczół, które zaprojektował i wykonał przy udziale młodzieży Jarosław Koziara. Artyści wykonali piękne obiekty, a ekolodzy uzupełnili ten artystyczny przekaz dodatkowymi treściami, dzięki którym wybrzmiały one w pełni. I tak trzy totemy stojące przed fasadą zachodnią Galerii Bielskiej BWA poza tym, że są ciekawymi rzeźbami, służą dzikim pszczołom zapylającym i chronią te wymierające, bardzo pożyteczne gatunki owadów.

Jesteśmy bardzo ciekawi czy w następnym roku te niezwykłe dzieła – trzy domy - zostaną zasiedlone. W tej pracy pomagali nam uczniowie i wychowawcy z Liceum Sztuk Plastycznych oraz dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej nr 1 z Bielska-Białej. Zwieńczeniem wspólnej pracy był wernisaż wystawy projektów „Land artowych” Jarosława Koziary.

Podsumowując festiwal, Jacek Bożek powiedział: Uczestnictwo jest kluczowym pojęciem do którego będę wracać w kontekście sztuki niosącej przekaz ekologiczny, skupiając się na emocjach i umiejętnościach, które mogą być wykorzystane do pracy na rzecz Ziemi. Przygotowując wydarzenia o charakterze artystycznym i edukacyjnym pamiętać powinniśmy, że jesteśmy zanurzeni w procesy społeczne, polityczne i kulturowe, na które możemy i powinniśmy mieć wpływ. Wielki reformator teatru Jerzy Grotowski już w latach siedemdziesiątych tak mówił o tym w tekście „Działanie jest doskonałe”: W dzisiejszym kontekście cywilizacyjnym trudno jest zrozumieć, że ważne może być doświadczenie procesu, a nie – jego produktu, rezultatu, że ważne może być dzieło-proces, a nie dzieło-produkt. Nigdy dość słów, aby to podkreślić.

Kiedy w ten właśnie sposób myślimy i działamy, znaczenia nabierają wydarzenia, happeningi czy instalacje gdzie uczestnictwo widza-obserwatora w przebiegu zdarzenia jest wręcz koniecznością. Nie mówimy o tym, że każdy powinien stać się ekologicznym aktywistą, ale zachęcamy do uważności, by człowiek dostrzegał wokół siebie świat natury i jego potrzeby. W trakcie festiwalu Akademia Ekodzieło większość naszych propozycji artystycznych wiązała się z współuczestnictwem. Projekcje filmów dokumentalnych „Był sobie las” (reż. Luc Jacquet), „Skoczkowie” (reż. Gracia Torres), „Był sobie drzewo” (reż. Marleen van der Werf) oraz „Projekt Nim” (reż. James Marsh) w Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” w Bystrej kończyły się nie tylko dyskusją ale warsztatami twórczymi dla dzieci z gminy Wilkowice czy studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Warsztaty artystyczne z wykorzystaniem materiałów z recyklingu odbyły się również w Domu Kultury Stare Bielsko oraz w Miejskim Centrum Kultury – Klub „Papiernik” w Żywcu.
 

W ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego obejrzeliśmy niezwykły i poruszający film dokumentalny "Projekt Nim". Po pokazie odbyło się spotkanie dyskusyjne, które poprowadził Maciej Przestalski - redaktor Radia RAM i Radia Wrocław Kultura. W spotkaniu wzięli udział Bartłomiej Topa, aktor, ambasador Klubu Gaja i obrońca praw zwierząt oraz Karolina Gil - "prawniczka zwierząt" - współzałożycielka pierwszego w Polsce Koła Naukowego Praw Zwierząt, działającego na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Cieszę się, że GOK “Promyk” był partnerem festiwalu, który uwrażliwia, uczy, uzmysławia i pokazuje wartości ważne dla każdego z nas w codziennym życiu. Jesteśmy otwarci na dalszą współpracę - podsumowała Agnieszka Sech, dyrektorka GOK “Promyk” w Bystrej.

Przebojem festiwalu i DKF-u stał się kompot z rdestowca ostrokończystego. Podczas spotkania Jacek Bożek prezes Klub Gaja w podziękowaniu za współpracę przy organizacji Akademii Ekodzieło wręczał kompot z rdestowca ostrokończystego, rośliny inwazyjnej, która w Gminie Wilkowice jest zwalczana. Miłośnicy otrzymali przepis na kompot i obiecali, że walczyć będą z redestowcem  … „kulinarnie”, a Wójt Gminy Wilkowice Mieczysław Rączka obiecał podjęcie działań usunięcia tego inwazyjnego gatunku z obszaru gminy” -  dodaje koordynatorka festiwalu Beata Tarnawa z Klubu Gaja.
 

Współudział był dominującym zjawiskiem w czasie trwania festiwalu. Na dziedzińcu Zamku Cieszyn w trakcie sypania i układania przez Beatę Tarnawę instalacji „Mandala Ogród” niektórzy z początkowych obserwatorów stali się twórcami do tego stopnia, że podejmowali odpowiedzialność za całe fragmenty dzieła. Wykorzystana do ułożenia jednego z kręgów mandali rzodkiew posłużyła później w przyrządzaniu wspólnego posiłku po zajęciach prowadzonych przez etnobotanika Karola Szurdaka. Warsztat ten cieszył się ogromnym zainteresowaniem, co jest dla nas, organizatorów ważną informacją na przyszłe edycje.

Warsztaty kulinarne dotyczące dzikiej kuchni były dla Zamku Cieszyn nowym doświadczeniem. Mieszczącym się jednak jak najbardziej w nurcie propagowanej przez nas dbałości o otoczenie i zrównoważony rozwój. To nowe doświadczenie dało nam i zaproszonym przez nas uczestnikom wiele radości. Spotkanie z pasjonatami z Klubu Gaja i prowadzącym warsztaty było inspirujące. Dobrze było wspólnie tworzyć mandalę, porozmawiać, poznać niezwykle właściwości zwykłych przydrożnych i porastających Wzgórze Zamkowe roślin i chwastów, a potem- co najlepsze- wspólnie przygotować niecodzienny posiłek. I zjeść go przy wspólnym stole, bardzo rodzinnie. Wiem, ze niektórzy uczestnicy kontynuują kulinarne eksperymenty z przytulia i podagrycznikiem we własnych kuchniach. I o to chodziło - podsumowała Lubomira Trojan, etnolożka i antropolożka kultury z Zamku Cieszyn.

Akademia Ekodzieło 2016 została dofinansowana ze środków Gminy Wilkowice i Miasta Bielska-Białej.

Zobacz relację foto:

Warsztat „Mówią inni” >>>>>
"Mandala Ogród" >>>>>
Warsztat "Eksperyment kulinarny" >>>>>
Happening w Bystrej >>>>>
Warsztaty w GOK "Promyk" w Bystrej >>>>>
"Projekt Nim" >>>>>

Warsztat "Dom dla pszczół" i wystawa "Land art" >>>>>
Akademia Ekodzieło dla Najmłodszych >>>>>

 

Akademia Ekodzieło w mediach:

Wyborcza.pl >>>>>
Wyborcza.pl >>>>>
Bielsko-Biała NaszeMiasto.pl >>>>>
GaleriaBielska.pl >>>>>   
Wyborcza.pl >>>>>
ZamekCieszyn.pl >>>>> 
VisitBielsko.pl >>>>>
Pełna Kultura >>>>>
 
Gazeta Wyborcza Katowice >>>>>

 

PRZECZYTAJ WYWIAD Z JACKIEM BOŻKIEM TWÓRCĄ AKADEMII EKODZIEŁO  >>>>>

 

 

Zobacz film z happeningu „Mówią inni” >>>>>

 

***

 

W dniach 5 -17 maja Klub Gaja zaprasza na drugą edycję festiwalu Ekodzieło. Tegoroczna odsłona działań integrujących sztukę i ekologię realizowana będzie w ramach Akademii Ekodzieło. Warsztaty, działania parateatralne, instalacje, happeningi, eksperymenty i pokazy filmów dokumentalnych odbędą się w instytucjach kultury w Bielsku-Białej, Cieszynie, Bystrej i Żywcu. Zapraszamy!

Do współpracy Klub Gaja zaprosił Galerię Bielską BWA, Zamek Cieszyn, Gminny Ośrodek Kultury „Promyk” w Bystrej, Dom Kultury Stare Bielsko i Miejskie Centrum Kultury „Papiernik” w Żywcu oraz artystów, którzy w swej twórczości odnoszą się do natury. Izabela Ołdak, absolwentka Dutch Art Institute ArtEZ w Enschede w Holandii i Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, współprowadzić będzie warsztaty z Jackiem Bożkiem z Klubu Gaja. Warsztaty  inspirowane działaniami Jerzego Grotowskiego oraz pracą autorów głębokiej ekologii Joanny Macy i Johna Seeda związane będą z poszukiwaniem form ekspresji w naturze i wykonaniem symbolicznej maski. W finale – wspólna akcja uczestników w przestrzeni miejskiej. Artysta Jarosław Koziara, absolwentem Wydziału Grafiki warszawskiej ASP - w młodości twórca ukończył Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli - zbuduje podczas warsztatów instalację „Dom dla pszczół” w ogrodzie przy Willi Sixta.

Artyści, których zaprosiła Galeria Bielska BWA do projektu Ekodzieło – Izabela Ołdak i Jarosław Koziara – w swej twórczości odnoszą się do natury i życia na Ziemi, dostrzegając nie tylko zewnętrzne piękno przyrody, ale też ukryte głębiej sfery duchowości. Wykorzystują symbolikę stosowaną w różnych szerokościach geograficznych, ale interpretują wszelkie wpływy kulturowe według własnej wrażliwości, kreują swoje światy. Rozmach realizacji Jarosława Koziary każe nazywać je land artem – artysta pracuje z powierzchnią ziemi, roślinami w ich całorocznych cyklach życiowych, z naturalnymi materiałami. Jak Indianie z pustyni Nazca tworzy ogromne rysunki na ziemi, widoczne tylko z samolotu. Izabela Ołdak przeprowadza rytuały, strojąc własne ciało i przygotowując je do kontaktu z ziemią i jej żywiołami. Jej mistyczne performanse wzbogacone są muzyką i tańcem, angażują różne zmysły i wciągają emocjonalnie. Warsztaty z młodzieżą, przeprowadzone przez tych artystów, będą miały także aspekt ekologiczny, dzięki współpracy twórców z ekologami z Klubu Gaja: Jackiem Bożkiem i Jarosławem Kasprzykiem – komentuje Agata Smalcerz, dyrektorka Galerii Bielskiej BWA.

Miłośników kina zapraszamy na pokaz filmu „Projekt Nim” do DKF w Bystrej. Dokument Jamesa Marsha jest wstrząsającą i emocjonalną opowieścią o historii szympansa, który staje się przedmiotem eksperymentu naukowego. To opowieść o zwierzęciu i człowieczeństwie. W programie Akademii Ekodzieło znalazły się także pokazy filmów dokumentalnych dla dzieci „Skoczkowie” i „Było sobie drzewo” połączone z warsztatami, a także film „Był sobie las” który stanie się inspiracją happeningu z udziałem studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Filmy prezentowane były na Docs Against Gravity Film Festival. Warsztaty twórcze dla dzieci odbędą się także w Starym Bielsku i Żywcu.

„Eksperyment kulinarny” czyli warsztat etnobotaniczny i wspólne gotowanie, a także tworzenie mandali ogrodu to wydarzenia, które odbędą się na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie. Beata Tarnawa i Jacek Bożek z Klubu Gaja wspólnie stworzą  instalację z naturalnych materiałów symbolizujących harmonię ogrodu – miejsca przyjaznego ludziom. Etnobotanik, aktywista i społecznik Karol Szurdak poprowadzi spacer po parku i zaprosi do wspólnego przygotowania kolacji z zebranych dzikich roślin.

Akademia Ekodzieło dofinansowana jest ze środków Miasta Bielska-Białej i Gminy Wilkowice. 

W programie Akademii Ekodzieło 2016:

BIELSKO-BIAŁA – GALERIA BIELSKA BWA

5- 6 maja, godz. 16.00 - „Mówią inni”- warsztaty i działanie parateatralne.
Warsztaty poprowadzą Izabela Ołdak i Jacek Bożek.

Zapraszamy młodzież, zapisy do 2 maja na adres email: b.tarnawa@klubgaja.pl

14 maja, godz. 17.00 – wernisaż wystawy Jarosława Koziary „Land art” (Klubokawiarnia Aquarium).
Podczas wernisażu degustacja potraw przygotowanych z roślin dziko rosnących.

BIELSKO-BIAŁA – OGRÓD PRZY WILLI SIXTA

12-13 maja, godz. 12.00 – „Dom dla pszczół” - warsztaty i instalacja.
Warsztat poprowadzą artysta Jarosław Koziara i Jarosław Kasprzyk animator Klubu Gaja.
Zapraszamy młodzież, zapisy do 2 maja  na adres email: b.tarnawa@klubgaja.pl

14 maja – Noc z kulturą w Bielsku-Białej  – wystawa Jarosława Koziary „Land art”.

BIELSKO-BIAŁA – DOM KULTURY STARE BIELSKO

14 maja, godz. 11.00 – „Coś z czegoś” - warsztaty upcyklingu poprowadzą animatorki Klubu Gaja – Maria Posłuszna, Natalia Bubiak i Miłosława Bożek.

CIESZYN – ZAMEK CIESZYN

8 maja, godz. 10.00 – „Mandala Ogród” - instalacja, Beata Tarnawa i Jacek Bożek.

8 maja, godz. 14.00 - „Eksperyment kulinarny” - warsztat etnobotaniczny i wspólne gotowanie.
Warsztat poprowadzi Karol Szurdak.
Zapraszamy, zapisy na adres email: epanasiuk@zamekcieszyn.pl )

BYSTRA – GMINNY OŚRODEK KULTURY „PROMYK”

10 maja, godz. 14.00 – film „Był sobie las”, reż. Luc Jacquet (twórca „Marszu pingwinów”).
Pokaz filmu połączony z happeningiem z udziałem widzów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Happening poprowadzi Jacek Bożek.

11 maja, godz.  9.30 – filmy dla dzieci „Skoczkowie”, reż. Gracia Torres oraz „Był sobie drzewo”, reż. Marleen van der Werf oraz warsztaty.
Warsztaty poprowadzą animatorki Klubu Gaja – Maria Posłuszna, Miłosława Bożek, Aleksandra Grzybowska
(pokazy i warsztaty zamknięte).

17 maja, godz. 19.00 – DKF – film „Projekt Nim”, reż. James Marsh (laureat Oscara za film „Człowiek na linie”).
Po pokazie filmu panel dyskusyjny, który poprowadzi redaktor Radia RAM i Radia Wrocław Kultura Maciej Przestalski.

ŻYWIEC – MIEJSKIE CENTRUM KULTURY – KLUB  „PAPIERNIK”

13 maja, godz. 9.30 – „Popłyń z nurtem” - warsztat twórczy dla dzieci poprowadzi Maria Posłuszna (warsztat zamknięty).


Więcej informacji: Klub Gaja, tel. 33 812 36 94

 

 

 

***

ŻYCIE STAJE SIĘ SZTUKĄ SZANOWANIA TEGO CO DAJE NAM NATURA

Życie staje się sztuka szanowania tego, co dała nam natura. Kreatywne rozwiązywanie wyzwań ekologicznych staje się dziełem codziennych wyborów i wykorzystywania różnorodnych umiejętności. Tworzenie i przetwarzanie w szacunku i zgodzie ze środowiskiem naturalnym będzie wytyczać drogi w przyszłości. Chcemy ją kreować wspólnie.

W dniach 18-22 maja 2015 odbyła się pierwsza edycja Festiwalu EKODZIEŁO zorganizowanego przez Klub Gaja. Liczne warsztaty, projekcje filmu „Był sobie las”, debata oraz Dzień Praw Zwierzat, wchodzące w skład Festiwalu odbywały się w miastach województwa śląskiego Bielsku-Białej, Cieszynie, Żywcu i Katowicach.

Hasłem przewodnim pierwszej edycji Festiwalu EKODZIEŁO były słowa: Życie staje się sztuka szanowania tego, co dała nam natura. Podczas całego wydarzenia kulturalnego edukatorzy Klubu Gaja oraz artyści popularyzowali ideę recyklingu i upcyklingu. Przedmiotom uznanym za bezużyteczne, stare a nawet za śmieci uczestnicy warsztatów nadawali nowe życie i nową wartość. Powstało wiele obrazów (z wykorzystaniem starego prześcieradła), elementów wystroju wnętrz (np. kwiaty z plastikowych butelek) oraz innych pięknych przedmiotów.

Warsztaty, takie jak te są interesujące i bardzo ważne dla dzieci. Uczą się one wówczas że ze wszystkiego można coś zrobić, przerobić, nadać rzeczom nowe życie – nawet tym, które przeznaczone są do wyrzucenia. Dla nauczycieli warsztaty te też były cenną lekcją – mogą one wykorzystać recyklingowe i upcyklingowe pomysły w innych grupach w swoich szkołach czy przedszkolach – podsumowuje Liliana Pieńkowska, kierowniczka Klubu Środowiskowego PAPIERNIK przy Miejskim Centrum Kultury w Żywcu.

Zarówno studenci, uczniowie jak i przedszkolaki ochoczo angażowali się we wszystkie zajęcia. Warsztaty były ciekawe i inspirujące; opiekunowie dzieci deklarowali, że podobne zajęcia będą organizować w swoich placówkach oświatowych, jeden z profesorów Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie zainspirowany obrazami malowanymi makiem wymyślił tematyczne zajęcia dla swoich studentów.

Jedną z atrakcji Festiwalu EKODZIEŁO były projekcje, nagrodzonego podczas Planet+ Doc Film Festiwal 2014, filmu Luca Jacqueta „Był sobie las”. Po pokazie w Galerii Bielskiej BWA w debacie o drzewach wraz z Jackiem Bożkiem i Beatą Tarnawą z Klubu Gaja oraz przybyłymi gośćmi, rozmawiał Tadeusz Januchta z Urzędu Miasta Bielsko- Biała.

Na zakończenie Festiwalu EKODZIEŁO w Bibliotece Śląskiej w Katowicach przeprowadzony został Dzień Praw Zwierząt, na którym atrakcje dla dzieci przygotowało Stowarzyszenie Vege Inicjatywa oraz artystka Maria Posłuszna. Tegoroczne obchody Dnia Praw Zwierząt poświęcone były hodowli przemysłowej zwierząt i jej skutkom.

Warsztaty prowadzili artyści i edukatorzy: Maria Posłuszna, Jolanta Knapek, Jakub Stroń, Katarzyna Żaczek, Natalia Bubiak oraz Miłosława Bożek i Katarzyna Chałas z Klubu Gaja.
Partnerami i sponsorami festiwalu EKODZIEŁO byli: Uniwersytet Śląski w Katowicach Instytut Sztuki w Cieszynie, Zamek Cieszyn, Galeria Bielska BWA, Dom Kultury w Starym Bielsku, Klub Papiernik w Żywcu, Biblioteka Śląska w Katowicach oraz firmy: Bielskie Zakłady Obuwia Befado i AQUA S.A. z Bielska Białej.

Zobacz pełną galerię na facebook >>>

 

 

W dniach 18-22 maja 2015 odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu EKODZIEŁO. Festiwal organizowany przez Klub Gaja, odbędzie się w Cieszynie, Bielsku-Białej, Żywcu oraz  Katowicach.

W ramach festiwalu, w poniedziałek (18 maja) na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie odbędą się warsztaty plastyczne dla studentów m.in. techniki malowania woskiem (batik) oraz decoupage. We wtorek (19 maja) na Zamku Cieszyn odbędzie się zamknięta projekcja filmu Luca Jacqueta „Był sobie las” i warsztaty m.in. „Jak brzmi las” dedykowane najmłodszym. Film zdobył nagrodę publiczności na Planet+ Doc Film Festiwal 2014.

Następnego dnia, we środę (20 maja) w Żywcu, w Klubie Papiernik, przedszkolaki tworzyć będą organizer na kredki z materiałów z recyklingu. Dzięki temu  nauczą się wtórnie wykorzystywać różnorodne materiały oraz nadawać starym przedmiotom „nowe życie”.

Staliśmy się społeczeństwem konsumpcyjnym, gdzie ciągle mamy dążność do kupowania nowych produktów. Dlaczego nie wykorzystać każdego zużytego produktu w nowy sposób? Dzięki temu możemy nadać każdej rzeczy nowe życie - Second life – komentuje Maria Posłuszna, dyrektorka artystyczna festiwalu.

Pokaz filmu „Był sobie las” odbędzie się także w Bielsku-Białej w dwóch odsłonach w Bielskiej Galerii BWA. Na otwarty pokaz filmu zapraszamy we czwartek (21 maja) o godzinie 18.00. Pokaz zakończy się „Rozmową o drzewach” z Jackiem Bożkiem i Beatą Tarnawą z Klubu Gaja oraz Tadeuszem Januchtą z Urzędu Miasta w Bielsku-Białej, w ramach debaty „W dobrym klimacie”. Pokaz zamknięty filmu oraz warsztaty dla dzieci „Jak brzmi las” odbędą się do południa. Natomiast w godzinach 16.00-18.00 w Domu Kultury w Starym Bielsku każdy będzie mógł włączyć się w budowę rzeźby ze śmieci.

W piątek (22 maja) w ramach Festiwalu Klub Gaja zaprasza na Dzień Praw Zwierząt do Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Od godziny 11.00 Stowarzyszenie Vege Inicjatywa będzie prowadziło warsztat „Chów przemysłowy – ekologicznie niezdrowy”. Edukatorzy Klubu Gaja zaproszą najmłodszych uczestników do wspólnego ilustrowania bajki o „Witku i Jacku”, a każdy kto przyniesie własną bawełnianą koszulkę, będzie mógł „dać jej drugie życie”, tworząc na niej nadruk metodą stensil.

Warsztaty poprowadzą artyści i edukatorzy: Maria Posłuszna, Jolanta Knapek, Jakub Stroń, Katarzyna Żaczek, Natalia Bubiak oraz Miłosława Bożek i Katarzyna Chałas z Klubu Gaja. 
Partnerami i sponsorami festiwalu EKODZIEŁO są: Uniwersytet Śląski w Katowicach Instytut Sztuki w Cieszynie, Zamek Cieszyn, Galeria Bielska BWA, Dom Kultury w Starym Bielsku, Klub Papiernik w Żywcu, Biblioteka Śląska w Katowicach oraz firmy: Bielskie Zakłady Obuwia Befado i AQUA S.A. z Bielska Białej.

Zobacz zwiastun fimu "Był sobie las" >>>