Sztuczne ognie nie dla zwierząt!

2018-01-08

Pokazy sztucznych ogni podczas sylwestrowej zabawy, a także innych wydarzeń w plenerze to ogromny stres dla zwierząt, które słysząc czy widząc fajerwerki wpadają w panikę, przez co mogą zachowywać się nieprzewidywalnie. Z myślą o naszych pupilach Klub Gaja zachęca do mniej wystrzałowej zabawy podczas zbliżającego się Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Polskie Towarzystwo Etyczne, OTOZ Animals, Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! oraz Klub Gaja wystosowały w tej sprawie list otwarty do Jerzego Owsiaka, prezesa Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:

Szanowny Panie,

W pełni doceniając Pana monumentalne zasługi dla polskiego społeczeństwa w postaci wielkiej materialnej pomocy dla chorych, zwracamy uwagę, że dobroczynność nie powinna urywać się na granicy gatunku Homo sapiens ponieważ doznawane dobro i zło wychodzi poza granice naszego gatunku. Dlatego zwracamy się do Pana z gorącym apelem o zaniechanie (przynajmniej od przyszłego roku) używania fajerwerków w czasie Finału WOŚP oraz nieprzyjmowanie pieniędzy pochodzących z aukcji zwierząt.

Kanonada fajerwerków wprowadza psy i koty w panikę, w której uciekają przed siebie. Niektóre wracają, setki lądują w schroniskach, a tysiące giną z głodu, zimna, pod kołami pojazdów albo nadziane na sztachety ogrodzeń jak to miało miejsce po ostatnim Sylwestrze we wsi Aleksandria pod Częstochową. Trudno tu o dokładne statystki ale wiadomo, że po nocy Sylwestrowej ginie na świecie do 100 tysięcy zwierząt. Dlatego już w sześciu polskich miastach zrezygnowano z tej formy celebracji nowego roku. Wezwała do tego również wielopartyjna grupa posłów na Sejm RP. Przyzna Pan chyba, że charytatywna akcja nie powinna przyczyniać się do niedoli i śmierci tysięcy zwierząt oraz rozpaczy wielu ich opiekunów.

Każdy handel zwierzętami jest traktowaniem ich jak przedmiotów, ale pobieranie pieniędzy ze sprzedaży zwierząt na aukcji na cele charytatywne jest ostentacyjną negacją ich podmiotowości w czasach kiedy jej przywrócenie stało się jedną z wiodących idei postępu moralnego. W odróżnieniu od rzeczy, zwierząt kupionych głównie albo wyłącznie w celu poparcia szczytnego celu akcji nie da się odłożyć na półkę na strychu, i kończą one często w rzeźni lub schronisku, a czasem na ulicy.

Wyrażamy nadzieję, że tym razem uwzględni Pan dobro tych, którzy nie mogą mówić we własnej sprawie, a także tej rosnącej części społeczeństwa, która nie pochwala lekceważenia losu naszych zwierzęcych współmieszkańców. Liczymy na Pana deklarację, że przynajmniej od przyszłego roku radość z kolejnego sukcesu WOŚP nie będzie powodem cierpienia zwierząt i ich opiekunów.

Prof. dr hab. Andrzej Elżanowski
(za ZG PTE i pozostałe organizacje)

Zobacz list otwary w pdf