Dzień Praw Zwierząt w Bibliotece Śląskiej

2016-05-26

25. maja 2016 roku kilkadziesiąt uczniów z dwóch śląskich gimnazjów i z liceum brała udział w happeningu „Zatrzymać ciężarówki”. Akcję z okazji obchodów Dnia Praw Zwierząt przygotował i przeprowadził Klub Gaja przy współpracy z Biblioteką Śląską w Katowicach.

Tematem przewodnim wydarzenia był transport długodystansowy żywych zwierząt przeznaczonych na rzeź. W marcu tego roku Eurogroup for Animals rozpoczęła kampanię „Stop the Trucks”, wzywając państwa UE do zmiany przepisów dotyczących ochrony zwierząt podczas transportów trwających powyżej 8 godzin. Na stronie www.stopthetrucks.eu można podpisać list w tej sprawie skierowany do Ministra Rolnictwa.
 

Młodzież z Gimnazjum nr 10 z Katowic, Gimnazjum nr 16 z Sosnowca oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 z Rudy Śląskiej wzięła udział w happeningu „Zatrzymać ciężarówki”. Wcześniej Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja przedstawi ideę praw zwierząt. Karolina Gil, prawniczka zajmująca się prawami zwierząt, współzałożycielka pierwszego w Polsce Koła Naukowego Praw Zwierząt działającego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach opowiedziała o transportach długodystansowych żywych zwierząt oraz aspektach prawnych dotyczących tego tematu.
 

Każdego roku wewnątrz UE oraz poza jej granice transportowanych jest miliard żywych kur, kurcząt i indyków oraz 37 milionów krów, świń, owiec, kóz i koni. Zwierzęta podczas transportu na duże odległości narażone są na wycieńczenie, odwodnienie, urazy fizyczne, a nawet śmierć. Tylko ograniczenie czasu transportu do 8 godzin w przypadku zwierząt kopytnych i 4 godzin w przypadku ptaków może zminimalizować ich cierpienie i stres.

Dzień Praw Zwierząt, obchodzony 22. maja w całej Polsce, został ustanowiony przez Klub Gaja dla upamiętnienia uchwalenia Ustawy o ochronie zwierząt w 1997 roku. Od początku swojej działalności Klub Gaja promował poszanowanie praw zwierząt i ochronę przyrody bez negowania praw społeczeństwa do rozwoju cywilizacyjnego. Pod petycją w sprawie wprowadzenia Ustawy o ochronie zwierząt podpisało się 600 tysięcy Polek i Polaków.
 

W 2008 roku za namową Klubu Gaja Biblioteka Śląska przyłączyła się do obchodów Dnia Praw Zwierząt. Wydarzenie rozpoczęło się happeningiem „Zwierze nie jest rzeczą”, w którym wzięli udział m.in. Waldemar Rudyk – artysta plastyk, oraz uczniowie z Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Wojtyły z Mysłowic. Problem wydał nam się na tyle istotny, że od tego czasu nieprzerwanie włączamy się w organizację tego jakże ważnego wydarzenia -  powiedziała Aneta Satława z Biblioteki Śląskiej w Katowicach.
 

Przez 9 lat współpracy przygotowaliśmy wspólnie w Klubem Gaja mnóstwo happeningów, instalacji, performensów, wystaw, paneli dyskusyjnych, projekcji filmów edukacyjnych, konferencji prasowych i warsztatów, w których wzięło udział blisko dwóch  tysięcy osób –
uczniów, nauczycieli, ekologów, aktorów, samorządowców, naukowców, przedstawicieli lokalnych władz samorządowych i mediów. Przez ten czas w Bibliotece Śląskiej mówiono głośno m.in.: o niezdrowym chowie przemysłowym, o ochronie klimatu, o zwierzętach hodowlanych i ratowaniu koni. Zachęcaliśmy wspólnie do stosowania diety bezmięsnej i  świadomego żywienia, byliśmy świadkami wręczenia nagród „Współodczuwania”, a w ramach Festiwalu EKODZIEŁO 2015 organizowaliśmy wspólnie warsztaty tworzenia ilustrowanej bajki
– dodaje Aneta Satława.


Fot. Klub Gaja.

Przeczytaj wiersz napisany przez Paulinę Własiuk uczennicę Gimnazjum nr 16 im. Marii Konopnickiej w Sosnowcu >>>>>

Dzień Praw Zwierząt w mediach:

Ekoagent TVP >>>  
Wiadomości Zagłębia >>>  
Polsat News >>> 
Radio Katowice >>>  
Gazeta.pl >>>  
Farmer.pl >>>  
WP.wiadomości >>>  
BIP RDOŚ Katowice >>>