Dziś - Dzień Praw Zwierząt!

2015-05-22

W piątek (22. maja) odbędą się obchody Dnia Praw Zwierząt organizowane przez Klub Gaja we współpracy z Biblioteką Śląską w Katowicach, Stowarzyszeniem Vege Inicjatywa oraz artystką Marią Posłuszną. Tegoroczny Dzień Praw Zwierząt odbędzie się w ramach Festiwalu EKODZIEŁO 2015.

Obchody Dnia Praw Zwierząt tradycyjnie odbędą się w Bibliotece Śląskiej w Katowicach w godzinach 11.00 – 13.30. W tym czasie prowadzone będą warsztaty edukacyjno - artystyczne dla dzieci i młodzieży. Stowarzyszenie Vege Inicjatywa przeprowadzi zajęcia zatytułowane „Chów przemysłowy – ekologicznie niezdrowy” a artystka Maria Posłuszna zaprosi dzieci do zilustrowania autorskiej bajki o kurczakach Jacku i Witku.

Dzień Praw Zwierząt został ustanowiony przez Klub Gaja dla upamiętnienia uchwalenia w Polsce Ustawy o ochronie zwierząt w 1997 roku. Pod petycją w sprawie wprowadzenia Ustawy o ochronie zwierząt podpisało się 600 tysięcy polaków. Była to największa kampania obywatelska na rzecz praw zwierząt w Polsce, a ustawa dotyczy praw wszystkich zwierząt, nie tylko domowych pupili ale także tych, którym nadano miano hodowanych, gospodarskich i rzeźnych. Od początku swojej działalności Klub Gaja promował poszanowanie praw zwierząt i ochronę przyrody bez negowania praw społeczeństwa do rozwoju cywilizacyjnego.

Już od prawie 20. lat hasło „Zwierzę nie jest rzeczą” towarzyszy akcjom i działaniom związanym z ochroną zwierząt, prowadzonym nie tylko przez Klub Gaja. Wokół tematyki zwierząt i ich ochrony ciągle coś się dzieje – nad prawami zwierząt trzeba czuwać i ciągle je ulepszać by zwierzęta były chronione w jak największym stopniu - mówi Katarzyna Chałas z Klubu Gaja, koordynatorka akcji.

Wszystkich, którym zależy na losie zwierząt zapraszamy we wtorek 26. maja odbędzie się demonstracja dotycząca zmiany Ustawy - Prawo Łowieckie. O godzinie 13.00 na placu przed Sejmem (ul. Wiejska) w Warszawie aktywiści działający na rzecz zwierząt poprzez manifestację wyrażać będą poparcie dla proponowanych przez Koalicję Niech Żyją! zmian w Ustawie Prawo Łowieckie. Zapraszamy pod Sejm w Dniu Matki – w ten symboliczny dzień sprawmy, aby był pierwszym dniem w historii, kiedy społeczne niezadowolenie położy kres samowoli myśliwych w polskim parlamencie.
Więcej informacji na stronie Koalicji Niech Żyją!

Fot. archiwum Klubu Gaja