Klub Gaja sadzi drzewa z mieszkańcami Warszawy

2012-10-08

10 października w Polsce obchodzone jest Święto Drzewa Klubu Gaja. Warszawska inauguracja programu zgromadzi setki uczestników, w tym przedstawicieli Urzędu Miasta St. Warszawy, Lasów Państwowych, nagrodzonych w ramach programu Święto Drzewa oraz ambasadorów programu.

Wręczone zostaną nagrody - Statuetki Pegaza i Szczęśliwego Rumaka, Statuetki Czarodziejskiego Drzewa oraz Certyfikaty Partnerów Święta Drzewa i wyróżnienia Pro bono dla Ziemi.

 

Honorowy patronat nad 10-leciem Święta Drzewa Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej.

Ogólnopolska inauguracja Święta Drzewa – 10 października o godz. 12.00 w Warszawie przy Ścieżce Ryszarda Kapuścińskiego na Polu Mokotowskim odbędzie się z udziałem m. in. Ministra Środowiska Marcina Korolca, Zastępcy prezydenta Warszawy Michała Olszewskiego, aktorów: Julii Pietruchy, Magdaleny Popławskiej i Bartłomieja Topy oraz nagrodzonych w programie. Każda z tych osób weźmie udział w sadzeniu jednego z 10 drzew. W ten sposób Klub Gaja chce podkreślić wagę każdego roku z dziesięciu, które obejmuje jubileusz.

 

Podczas uroczystości – 10 października o godz. 13.45 w Bibliotece Narodowej- nagrody, wyróżnienia i certyfikaty przyjmą przedstawiciele samorządów, firm i szkół, które szczególnie zaangażowały się w sadzenie drzew z Klubem Gaja w ostatnim roku bądź w ciągu minionych 10 lat. Szczególne miejsce wśród nich zajmują nadleśnictwa.

W organizacji takiego święta nie może zabraknąć leśników. Leśnicy, jako specjaliści od drzew, od 1. edycji Święta Drzewa w 2003 r. odgrywają w nim kluczową rolę: koordynują akcje na terenie nadleśnictw, często podejmują współpracę ze szkołami. Nie tylko służą fachową pomocą przy sadzeniu, ale również chętni opowiadają o życiu drzew, lasu i jego mieszkańcach - potwierdza Adam Wasiak, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

 

Statuetki Pegaza i Szczęśliwego Rumaka przyjmą wyjątkowi uczestnicy akcji Zbieraj makulaturę, ratuj konie (prowadzonej w ramach programu Święto Drzewa), która w lipcu 2012 roku przekroczyła liczbę 50 uratowanych koni. Największym zainteresowaniem akcja cieszy się wśród szkół. Bardzo ważne jest, żeby młodzi ludzie byli uwrażliwiani na piękno przyrody i problemy jej niszczenia – nie tylko w rodzinie, czy w szkole, ale także poprzez wydarzenia w społeczności lokalnej. Właśnie przykładem takiej aktywnej działalności jest Święto Drzewa – wyjaśnia Krystyna Szumilas, Minister Edukacji Narodowej.

 

Statuetki Czarodziejskiego Drzewa trafią do wieloletnich organizatorów lokalnych inicjatyw dla Święta Drzewa, dzięki którym ideę sadzenia i ochrony drzew przejmują coraz nowsze środowiska bez względu na wiek, wykonywaną pracę czy światopogląd. Jednym z celów Ministerstwa Środowiska jest zwiększenie poziomu zalesienia kraju do 30 % w roku 2020. Programy edukacyjne, jak Święto Drzewa pomagają w podnoszeniu świadomości społecznej na temat korzyści płynących z takich działań – mówi Marcin Korolec, Minister Środowiska.

 

Święto Drzewa to nazwa programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja, który inicjując lokalne akcje sadzenia i ochrony drzew powiększa obszar terenów zielonych i lasów w wielu regionach kraju, buduje świadomość społeczną na temat niezastąpionej roli drzew w adaptacji do zmian klimatu. Program zapoczątkowany w 2003 roku w szkołach i samorządach w ciągu ostatnich pięciu lat zaangażował 280 000 osób i doprowadził do posadzenia 315 000 drzew.

Ambasadorami Święta Drzewa, którzy sadzą drzewa wraz z Klubem Gaja są: pisarz Wojciech Kuczok; aktorki Magdalena Popławska i Julia Pietrucha, aktor Bartłomiej Topa. Swoją obecnością, podczas ogólnopolskiej inauguracji, program wsparł Jurek Owsiak, prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Paweł Golec.

 

Święto Drzewa to szeroka oferta edukacyjna, którą proponują i przygotowują sami uczestnicy programu. Są nimi najmłodsi, ich rodzice i dziadkowie, młodzież, samorządy lokalne, placówki kultury, duże firmy i małe spółki rodzinne, organizacje pozarządowe i branżowe, wspólnoty religijne, jednostki specjalistyczne, a nawet zakłady karne. Święto Drzewa bierze udział w kampanii zainicjowanej przez ONZ *Miliard drzew dla Planety*. Obecnie celem kampanii jest posadzenie 14 miliardów drzew. Do wyników akcji dopisywane są drzewa sadzone podczas Święta Drzewa. Idea dotarła do 35 krajów na świecie. W latach 2008–2010 partnerem Święta Drzewa była organizacja Skógreaktarfélag Grindavíkur (The Forest Nursrey Klub) w Grindaviku w Islandii. Dzięki tej współpracy w Polsce i w Islandii zasadzono blisko 6 000 drzew.

 

Od początku Święta Drzewa wraz z nim prowadzona jest akcja *Zbieraj makulaturę, ratuj konie*. Pieniądze za sprzedaną makulaturę są wykorzystane na zorganizowanie pomocy koniom przeznaczonym na rzeź. Najnowszy element Święta Drzewa to konkurs *Drzewo Roku* na drzewo szczególnie cenione ze względu na jego związek z historią lokalnej społeczności lub pojedynczego człowieka.

 

Program Święto Drzewa został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Partner strategiczny: Lasy Państwowe.* Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Partnerzy: LeasePlan, Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Kampania Miliarda Drzew dla Planety, Nadace Partnerstvi, Miasto Stołeczne Warszawa, Partnerstwo dla Klimatu, Biblioteka Śląska, Instytucja Kultury Katowice - Miasto Ogrodów, Uniwersytet Śląski.