Happening, prezentacja i film – Dzień Praw Zwierząt 2014

2014-05-23

22 maja obchodziliśmy Dzień Praw Zwierząt. Młodzież z gimnazjów z Katowic i Sosnowca wraz z Klubem Gaja upominała się o prawa zwierząt przed gmachem Biblioteki Śląskiej.

W programie obchodów Dnia Praw Zwierząt znalazł się barwny happening przygotowany przez uczniów Gimnazjum nr 10 z Katowic. Uczestnicy happeningu, wspólnie skandowali hasło „Zwierzę nie jest rzeczą”, które towarzyszyło kampanii społecznej z 1997 roku, promującej uchwalenie Ustawy o ochronie zwierząt.

W holu Biblioteki Śląskiej uczestnicy mogli obejrzeć wystawę zatytułowaną „Pomóż ratować zwierzęta” przygotowana przez Klub Gaja. Wystawę można oglądać do końca maja. Następnie w sali konferencyjnej odbyła się prezentacja multimedialna, ukazująca realia transportu zwierząt oraz cześć uratowanych przez Klub Gaja koni. Młodzież
z zainteresowaniem słuchała historii koni, które nie tylko zostały wykupione oraz wyleczone ale także znalazły nowe domy, gdzie są potrzebne, kochane i pomocne.

Na koniec odbyła się projekcja filmu „To tylko zwierzęta” w reżyserii Łukasza Musiała i Adama Ptaszyńskiego. Film obrazuje realia chowu przemysłowego, hodowli zwierząt na futra oraz wykorzystywanie zwierząt do przedstawień cyrkowych. Projekcji filmu towarzyszyły ogromne emocje.

Gimnazjaliści wykazali duże zaangażowanie w wydarzenie oraz chęć poszerzania wiedzy w zakresie ochrony zwierząt i ich praw.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: