Kazimierz Kutz ambasadorem Drzewa Roku

2012-11-20

Kazimierz Kutz, wybitny polski reżyser, przyjął tytuł ambasadora konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja. Zgłoszenia drzew z całej Polski, od wszystkich zainteresowanych, przyjmowane są do 30 listopada. Finaliści mają zapewnioną profesjonalną sesję fotograficzną.

Udział w konkursie sprzyja promocji wybranego drzewa i jego miejsca, ponieważ opisy finalistów dostępne będą na specjalnej stronie internetowej. Laureat konkursu będzie też rywalizował o tytuł Europejskiego Drzewa Roku.

Ambasadorem konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja jest również znana podróżniczka, Elżbieta Dzikowska.

Konkurs polega na zgłaszaniu drzew (niekoniecznie pomników przyrody), które są ważne dla danej społeczności lub pojedynczych osób. Występują w regionalnych legendach, źródłach historycznych, są symbolem ważnego miejsca zarówno w przeszłości jak i obecnie. Konkurs pobudza do rywalizacji dla dobra wszystkich drzew, które są ważnym elementem pamięci historycznej i kształtują postawę szacunku dla przyrody, a jednocześnie zdobią otoczenie i poprawiają jakość życia. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na www.swietodrzewa.pl w zakładce Konkursy/Drzewo Roku - III edycja.

Ubiegłoroczny laureat konkursu – platan z Kóz (woj. śląskie) startował w zabawie dwukrotnie, mimo, że za pierwszym razem nie znalazł się wśród finalistów. I tym razem do konkursu zgłaszają się uczestnicy, którzy już brali w nim udział. Wśród nich Stowarzyszenie Kulturalne „Dębina” w Krościenku Wyżnym wraz z dębem Wincentym. Na terenie zespołu pałacowo – parkowego w Tuszynie rośnie lipa Gracja zgłoszona przez lokalną Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Suwałkach przesłał kandydaturę dębu szypułkowego w Parku Konstytucji 3 Maja. Rada Sołecka wsi Boroszów proponuje do konkursu dąb w centrum tej miejscowości, której początki sięgają roku 1300. Niepubliczne Przedszkole „Jaś i Małgosia” w Koszalinie zgłosiło wierzbę białą z Parku Książąt Pomorskich natomiast mieszkanka Przemkowa - dąb „Chrobry”, najciekawszy punkt wycieczek po Przemkowskim Parku Krajobrazowym. Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie zaproponował lipę z Cielętnik, a Przedszkole nr 21 z Ostrowca Świętokrzyskiego – kasztanowca „Malwinka” z osiedla Spółdzielni Mieszkaniowej „Krzemionki”.

Zgłoszenia na konkurs, przyjmowane do 30 listopada, zostaną ocenione przez jury, które wybierze 11 finalistów. Ogólnopolskie głosowanie będzie trwać przez cały czerwiec przyszłego roku. Statuetka zwycięzcy zostanie wręczona w Warszawie.