Świat na talerzu

2012-11-14

Organizowany od trzech lat w Polsce festiwal „Świat na talerzu” dzięki współpracy Klubu Gaja z Polską Zieloną Siecią dotarł do Bielska-Białej. 16 i 17 listopada Galeria Bielska BWA stanie się miejscem edukacji na temat najważniejszych wyzwań żywnościowych

Festiwal to przegląd dziewięciu filmów dokumentalnych powstałych w latach 2005 – 2011. Ich autorzy obnażają mechanizmy rządzące światową gospodarką i ekonomią powodującą takie paradoksy jak m.in. ten, że 80 procent rolników, którzy mogliby produkować żywność dla świata cierpi głód. Zebrane filmy należą do nagradzanych i docenianych na międzynarodowych festiwalach i prestiżowych konkursach. Pierwszy pokaz (w piątek, 16 listopada) poprzedzi warsztat Michała Wolnego (Towarzystwo dla Natury i Człowieka) o „Sprawiedliwym handlu” (Fair trade) - międzynarodowym ruchu na rzecz rozwoju Trzeciego Świata poprzez tworzenie niezależnego systemu handlowego w zgodzie z naczelną zasadą ekonomii społecznej, która uznaje, że człowiek jest ważniejszy od zysku.

Bloki filmowe wzbogacono dyskusjami. 16 listopada z udziałem dr hab. prof. Piotra Skubały (Uniwersytet Śląski) i Agnieszki Grzybek (Zieloni 2004) na temat wpływu zmian klimatu na sytuację żywnościową na świecie. 17 listopada o wpływie przemysłowej hodowli zwierząt na sytuację żywnościową i stan środowiska dyskutować będą Jacek Bożek (Klub Gaja) i Marek Nowak (Państwowa Inspekcja Handlowa w Katowicach).

Sobotni wieczór to prezentacja mało znanego, ale systematycznie działającego kolektywu „Food not Bombs", który od roku prowadzi… uliczną kuchnię społeczną w Bielsku-Białej. To także okazja dla publiczności festiwalu. O godz. 20.00 do Galerii Bielskiej BWA można przynieść własnoręcznie przygotowane wegetariańskie potrawy. Przy wspólnym posiłku będzie czas na integrację i tańce w rytmach afro-beat i reggae.