Już szukamy Drzewa Roku 2013

2012-11-06

Są pierwsze zgłoszenia w konkursie Klubu Gaja Drzewo Roku 2013! To 5-letni dąb z Bęczkowa w województwie świętokrzyskim, 100-letni jesion z Opalenicy w Wielkopolsce i dąb Słowianin z Dębiny na Dolnym Śląsku zgłoszony przez radnego z Jelcza-Laskowic. Klub Gaja czeka na zgłoszenia do 30 listopada. Konkurs Drzewo Roku promuje postawy szacunku dla przyrody w najbliższym otoczeniu i wyszukuje przykłady ważnych związków między kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane.

W wypadku tego konkursu emocje i doświadczenia związane z konkretnym drzewem, zapisane w pamięci pojedynczych osób lub wspólnot są tak samo ważne jak wymierne walory przyrodnicze. Zgłoszenia do konkursu powinny zawierać uzasadnienie związku zgłaszanego drzewa z historią i kulturą danej społeczności lokalnej lub pojedynczych osób. Może to być także podanie czy legenda – wyjaśnia Jolanta Migdał.

 

Zależy nam na uzasadnieniu związku drzewa z mieszkańcami we współczesności, to znaczy jaką rolę drzewo odgrywa obecnie, jak jest wykorzystywane miejsce, w którym rośnie czy też w jaki sposób podtrzymywana i rozszerzana jest wiedza na jego temat – dodaje koordynatorka konkursu. Zgłoszenia do konkursu mogą przesyłać osoby indywidualne, placówki oświatowe, urzędy administracji państwowej i samorządowej, instytucje, organizacje społeczne, duże przedsiębiorstwa i małe firmy. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na www.swietodrzewa.pl w zakładce Konkursy/Drzewo Roku - III edycja.

 

W ubiegłym roku o tytuł Drzewa Roku ubiegało się blisko 300 drzew z całej Polski. To też 106 tysięcy odsłon strony internetowej z opisami i zdjęciami 11 drzew - finalistów i ponad 30 tysięcy oddanych głosów. Klub Gaja otrzymał także wiele podziękowań za organizację konkursu. Edward Marszałek, znany autor książek o drzewach napisał m.in.: Jestem zachwycony oddźwiękiem głosowania. Dąb (Aleksander w Krościenku Wyżnym – przyp. red.) stał się wizytówką regionu i jesteśmy z tego bardzo dumni. Na nasze drzewo głosowały znane osobistości: Elżbieta Dzikowska, Ewa Lipska, Ernest Bryll (…) również Małgorzata Chomycz – Śmigielska, wojewoda podkarpacka. Konkurs pomaga społecznym i zawodowym przyrodnikom w ochronie i propagowaniu wartości kulturowej i biologicznej drzew; przynosi konkretne efekty. Dzięki ubiegłorocznemu konkursowi m.in. odżyła sprawa przyszłości najstarszego drzewa w kraju – dębu Bartka. Usłyszano o nowej inicjatywie przyrodniczo-turystycznej na Podkarpaciu – Literackim Szlaku Drzew i o jednej z najstarszych lip w Europie (Motarzyno na Pomorzu). Platan Olbrzym (Chojna w Zachodniopomorskim) został wypielęgnowany i zyskał nowe ogrodzenie (był kilkakrotnie podpalony), a aleja 700-letnich dębów w Puszczy Kazimierskiej (Wielkopolska) – mecenasów i szansę jako nowy szlak rowerowy. Historie zgłoszone do konkursu udowodniły także, że pojedynczy obywatel może skutecznie stanąć w obronie drzewa zaplanowanego do wycinki (wierzba w Legionowie) oraz, że obcowanie chorych dzieci z drzewami może być dla innych nowatorską metodą terapeutyczną (buk Drzewo Szczęścia w Istebnej).

 

Konkurs Drzewo Roku prowadzony jest w ramach Programu Święto Drzewa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Honorowy patronat nad 10-leciem Święta Drzewa Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Partner strategiczny: Lasy Państwowe. Partnerzy : LeasePlan, Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Kampania Miliarda Drzew, Nadace Partnerstvi, Miasto Stołeczne Warszawa, Partnerstwo dla Klimatu, Biblioteka Śląska, Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, Uniwersytet Śląski.