Razem dla Ziemi - wydarzenie ekologiczno-kulturalne

2013-06-18

Klub Gaja, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i Galeria Bielska BWA zapraszają 21 i 22 czerwca do Bielska-Białej na cykl wydarzeń informacyjnych, edukacyjnych i artystycznych pod hasłem Razem dla Ziemi.

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat Bielsko-Biała i cały region przeżywają dynamiczne zmiany. Należą do nich także przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska, zarówno te inicjowane i finansowane przez instytucje państwowe, jak i oddolnie – przez organizacje społeczne. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach robi to od 20 lat, a Klub Gaja od 25 lat, zachęcając Polaków do podejmowania realnych działań na rzecz środowiska naturalnego i poszanowania praw zwierząt. W Bielsku-Białej i regionie jest wiele przykładów partnerskiej współpracy na rzecz ochrony przyrody i poprawy stanu środowiska naturalnego w regionie na przestrzeni minionych 20 lat. Celem wydarzeń pod nazwą Razem dla Ziemi będzie utrwalenie tych dokonań w świadomości społecznej.

Od 1989 roku Polska zmienia się politycznie, gospodarczo i społecznie. Klub Gaja buduje od 25 lat kapitał społeczny, który opiera się na woli współpracy i na zaufaniu. Od 20 lat robi to wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach finansującym  przedsięwzięcia proekologiczne, które przyczyniły się do poprawy stanu środowiska w województwie śląskim – mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

PIĄTEK, 21 CZERWCA 2013
godz. 11.00 - 14.00, dolina Wapienicy, spacer pod hasłem „Od drzewa do drzewa" zapraszają Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja i Hubert Kobarski, nadleśniczy Nadleśnictwa Bielsko (liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy)
godz. 21.30 - 22.00, most na ul. 11 Listopada: „Kamienna fala" - budowanie fali z kamieni i palenie ognia na brzegu rzeki Białej
godz. 23.00, Cygański las, spacer „Śladem ciszy”, zaprasza Jacek Bożek (liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy)

SOBOTA, 22 CZERWCA 2013, plac obok Galerii Bielskiej BWA (przy ul. Mickiewicza)
godz. 12.00 – 16.00: gry i zabawy:
• Dizajn z klimatem (nanoszenie symbolu drzewa na torby płócienne – warsztaty otwarte dla wszystkich zainteresowanych)
• Ekologiczne koła fortuny (odgadywanie zagadek dot. przyrody, rzek, Morza Bałtyckiego i oszczędzania wody – zabawa dla całych rodzin)
• Woda na Ziemi (warsztaty, które w praktyczny i obrazowy sposób przybliżają wiedzę nt. zasobów wody pitnej
i słodkiej na Ziemi, zwracająca uwagę na konieczność oszczędzania wody)
• Zabawka z recyklingu (tworzenie zabawek z kartonów, butelek, kubków jednorazowych i innych materiałów
podlegających recyklingowi)
• Kto tu mieszka? (rozpoznawanie tropów zwierząt odbitych na piasku oraz ryb, na podstawie ich ilustracji)
godz. 12.00 – 18.00: usypywanie „Mandali dla Ziemi” (wydarzenie otwarte dla wszystkich zainteresowanych, polega na usypywaniu dekoracyjnego koła z kolorowego piasku i kamyków)
godz. 15.00 – 17.30: gra miejska „Nie tylko dla zielonych” (uczestnicy gry mają za zadanie dotrzeć do kilku punktów w mieście, które związane są z historią Klubu Gaja oraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach finansującym  przedsięwzięcia proekologiczne, które przyczyniły się do poprawy stanu środowiska w województwie śląskim. Zgłoszenia 5-osobowych drużyn przyjmowane są do 19 czerwca pod adresem j.kasprzyk@klubgaja.pl.)
godz. 18.30 – 20.30: koncert zespołu Zgredybillies (wstęp bezpłatny)

Wydarzenie ,Razem dla Ziemi - akcja informacyjno-edukacyjna promująca poprawę stanu środowiska naturalnego w regionie na przestrzeni minionych 20 lat, dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Urzędu Miasta w Bielsku-Białej. Partnerem wydarzenia jest Galeria Bielska BWA.

Regulamin Gry miejskiej >>>