Ogłoszenie Europejskiego Drzewa Roku 2021 i konferencja „Planting for the Future” - zapraszamy na relację online.

2021-03-17

Dzisiaj, 17 marca o godzinie 15.00 zapraszamy wszystkich przyjaciół drzew do oglądania transmisji online z ogłoszenia wyników konkursu Europejskie Drzewo Roku 2021. O ten zaszczytny tytuł walczyła nasza polska kandydatka Lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej, która wygrała polską edycję konkursu Drzewo Roku 2020 organizowanego przez Klub Gaja. W tym roku wydarzenie poprzedzi konferencja internetowa „Planting for the Future”, której celem jest opracowanie różnych propozycji zaangażowania Europejczyków w posadzenie 3 miliardów drzew do 2030 roku, zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu.

Rywalizacja o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2021 trwała przez cały luty na stronie https://www.treeoftheyear.org/ W konkursie wzięło udział 14 drzew z 14 krajów Europy. Polskę w tym roku reprezentowała Lipa św. Jana Nepomucena w Dulczy Wielkiej w woj. podkarpackim, która wygrała polską edycję konkursu Drzewo Roku 2020 organizowanego przez Klub Gaja. Od 150 lat rośnie samotnie na skraju wsi w sąsiedztwie rozległych pól, dając cień pracującym w polu i przechodzącym tędy wędrowcom. Swoje imię lipa otrzymała od św. Jana Nepomucena – patrona powodzian, który w jej pobliżu ma swoją kapliczkę. Dzięki zaangażowaniu społeczności lokalnej ustanowioną ją pomnikiem przyrody.

Wyniki głosowania internautów na Europejskie Drzewo Roku 2021 poznamy już dzisiaj! Połączmy się z miłośnikami drzew w całej Europie i świętujmy razem piękno i wyjątkowość tegorocznych zwycięzców!

Oglądaj dzisiaj – 17 marca o godz.15.00. Transmisja online TUTAJ >>>

3 miliardy drzew do 2030 roku! Taki jest cel Komisji Europejskiej, zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu. Jak to osiągnąć i z kim połączyć siły? Zapraszamy na wyjątkową konferencję internetową „Planting for the Future”. Wydarzenie organizowane jest pod patronatem ministra spraw zagranicznych Tomáša Petříčka, wprowadzenie - Komisarz Europejski Virginijus Sinkevičius, wsparcie Škoda Auto.
 

Oglądaj dzisiaj - 17 marca o godz.13.00. Transmisja online TUTAJ >>>

Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W ciągu ostatniej dekady konkurs zgromadził już ponad 1000 drzew – świadków naszej europejskiej historii i ponad 1000 społeczności lokalnych dumnych ze swoich skarbów przyrody, a także rzesze miłośników drzew na całym świecie. W Polsce co roku konkurs Drzewo Roku  organizuje Klub Gaja. W ten sposób chcemy zwracać uwagę na ciekawe, stare drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić.

Możesz pomóc chronić drzewa przekazując darowiznę lub 1% podatku dla Klubu Gaja. Na stronie Klubu Gaja znajdziecie Państwo Bezpłatny Program PIT lub w deklaracji podatkowej PIT wystarczy wpisać KRS: 0000120069.

Na zdjęciu: Lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej - polska kandydatka do tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2021. Fot. Archiwum Klubu Gaja.