Drzewo Roku Klubu Gaja po raz trzeci

2012-10-25

Po raz trzeci Klub Gaja ogłasza ogólnopolski konkurs Drzewo Roku. Organizatorzy spodziewają się jeszcze większego zainteresowania niż w poprzedniej edycji, kiedy to na stronie przedstawiającej finalistów konkursu odnotowano ponad 105 tysięcy odsłon, a wśród osób, które oddały swój głos znaleźli się podróżniczka Elżbieta Dzikowska, poetka Ewa Lipska i minister środowiska, Marcin Korolec.

 Konkurs Drzewo Roku promuje postawy szacunku dla przyrody w najbliższym otoczeniu i wyszukuje przykłady ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. W wypadku tego konkursu emocje i doświadczenia związane z konkretnym drzewem, zapisane w pamięci pojedynczych osób lub wspólnot są ważniejsze niż wymierne walory przyrodnicze.

 

Zgłoszenia do konkursu mogą przesyłać osoby indywidualne, placówki oświatowe, urzędy administracji państwowej i samorządowej, instytucje, organizacje społeczne, duże przedsiębiorstwa i małe firmy. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na www.swietodrzewa.pl w zakładce Konkursy/Drzewo Roku - III edycja. Na www.swietodrzewa.pl w zakładce Wydawnictwa dostępna jest internetowa wersja książek upamiętniających finalistów poprzednich edycji konkursu – w 2011 i 2012 roku.

 

Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych czy najrzadszych. Szukamy drzew z opowieścią, drzew, które pobudzają wyobraźnię i jednoczą ludzi – wyjaśnia Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja. W ubiegłorocznej edycji do konkursu zgłoszono 290 drzew z całej Polski. Propozycje nadsyłały pojedyncze osoby, organizacje społeczne, urzędy miast i gmin oraz szkoły i przedszkola. Tytuł Drzewa Roku 2012 zdobył platan z zabytkowego parku w Kozach w województwie śląskim (zgłoszony przez Urząd Gminy w Kozach), na który oddano ponad siedem tysięcy głosów. Głosowanie połączyło nas wszystkich, ukazując lokalny patriotyzm i cały potencjał możliwości wspólnego działania na rzecz naszej społeczności. Zwycięstwo w konkursie to możliwość prezentacji drzewa, w połączeniu z innymi obiektami, jako wizytówki gminy – podsumowuje Halina Kozieł z Urzędu Gminy w Kozach.

 

Zgłoszenia do Drzewa Roku 2013 przyjmowane będą do 30 listopada. Jury (w składzie: przedstawiciele Klubu Gaja, pracownik naukowy katedry ochrony przyrody, dziennikarz i fotograf) wybiorą spośród nich 11 finalistów, których opisy i zdjęcia trafią na specjalną stronę internetową. Za jej pośrednictwem głosowanie – przez cały czerwiec 2013 roku - będzie mieć charakter ogólnopolski. Wręczenie statuetki Drzewa Roku odbędzie się w Warszawie w czasie inauguracji 11. edycji Święta Drzewa – największego programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja. Laureat będzie też polskim reprezentantem w konkursie o tytuł Europejskiego Drzewa Roku. Konkurs Drzewo Roku zainicjowany 10 lat temu przez fundację Nadace Partnerstvi w Republice Czeskiej cieszy się tam ogromnym powodzeniem. Dziesiątki tysięcy uczestników głosują na wybrane przez siebie drzewo, w ich przekonaniu wyjątkowe ze względu na otoczenie, świadomość społeczną i historię, nie tylko dawną, ale i najnowszą.

 

Konkurs Drzewo Roku prowadzony jest w ramach Programu Święto Drzewa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Partnerem strategicznym programu Święto Drzewa są Lasy Państwowe.