Festiwal Ekodzieło 2020 w Bielsku-Białej

2020-06-22

Tegoroczna 6. edycja Festiwalu Ekodzieło organizowana przez Klub Gaja będzie inna. Wpływ na to ma pandemia, która stała się lustrem naszych obaw i iluzji. Trudno nam będzie przeprowadzić działania edukacyjne nakierowane na bezpośredni udział młodych i starszych. Jesteśmy jednak gotowi na pracę z przestrzenią i opowieściami, które trwają pomimo niepewności i chaosu. Zapraszamy na wernisaż wystawy „Obcy” Błażeja Sobańskiego z Klubu Gaja w piątek (26 czerwca 2020) o godz. 18.00. do Galerii Bielskiej BWA – Klubokawiarnia Aquarium oraz na opowieść o powstającym w mieście ogrodzie japońskim w ramach festiwalu.

Jacek Bożek z Klubu Gaja mówi – „Stare drzewa, piękne meandrujące rzeki, wspaniałe krajobrazy to nasze dziedzictwo przyrodnicze. Jednak nie tylko. To także nasze dziedzictwo kulturowe i historyczne. Przyroda to my i nasze o niej myślenie. To nasze uczucia i emocje. To zbliżanie się do niej nie tylko poprzez spacer w milczeniu, ale poprzez spektakl, książkę czy film. Dlatego też zawsze w Klubie Gaja łączyliśmy świat przyrody ze światem człowieka, wykorzystując sztukę jako swoisty wehikuł lub most. Sztuka służyła nam nie tylko do ekspresji i opowieści, ale także była zawsze wspaniałym narzędziem edukacji. Festiwal Ekodzieło, który w tym roku organizujemy po raz szósty łączy w sobie te elementy, które zawsze były ważne w naszych działaniach, kampaniach czy akcjach”.
 

Festiwal Ekodzieło w Bielsku-Białej rozpocznie się wernisażem malarskich obrazów nierealnych światów zapełnionych wizerunkami zwierząt znanych dobrze z ekosystemów naszej planety. Wystawa trwa od 26 czerwca do 29 lipca 2020 roku. Znajduje się w programie Festiwalu Ekodzieło 2020, organizowanego przez Klub Gaja. Przeczytaj więcej o wystawie http://galeriabielska.pl/wystawa/blazej-sobanski-obcy-1
 

Błażej Sobański, artysta związany z Klubem Gaja, komentuje – „Od dawna interesuje mnie mnogość rzeczywistości, które wokół nas krążą. Te, które wyobrażamy sobie, że istnieją, te z którymi się stykamy, które sami kreujemy. To, jak te rzeczywistości ścierają się i jak potrafią być odległe od siebie. A co najważniejsze – świadomość, że w tym samym czasie żyje tak wiele istnień na pozór tylko „obcych”, niezależnych od siebie”.
 

W tym roku w ramach Festiwalu w Bielsku-Białej Klub Gaja zainicjuje powstanie ogrodu japońskiego na terenie Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im Stanisława Szumca. Założenia ogrodu powstaną we współpracy z władzami miasta. Ogród ma służyć szerokiej i aktywnej edukacji oraz inspirować do działań łączących sztukę i ekologię. Kontynuacja Festiwalu Ekodzieło 2020 w Gminie Wilkowice planowana jest na jesień tego roku i nawiązywać będzie także do sztuki i kultury japońskiej.
 

Festiwal Ekodzieło 2020 honorowym patronatem objęli Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oraz Wójt Gminy Wilkowice Janusz Zemanek.
Dofinasowanie: Miasto Bielsko-Biała i Gmina Wilkowice.
Partnerzy: Galeria Bielska BWA, Gminny Ośrodek Kultury „Promyk” i Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej w Bystrej
Festiwal wsparli: AQUA SA, WALA i Eko-Wtór Jakubiec.


Fot. Klub Gaja/Błażej Sobański