Zagłosujmy na polskie drzewo – rywalizacja trwa!

2019-02-18

Przed nami jeszcze niecałe dwa tygodnie, aby wybrać swoje ulubione drzewo w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2019. W tegorocznej edycji plebiscytu bierze udział 15 krajów z całej Europy. Polskim kandydatem do tego zaszczytnego tytułu jest Klęczące drzewo z Krasnegostawu w woj. lubelskim, które wygrało polską edycję konkursu organizowanego przez Klub Gaja. Zagłosować można na stronie www.treeoftheyear.org . Wesprzyjmy polskie drzewo!

Rywalizacja o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2019 trwa już pod początku lutego. Internauci oddali blisko 200 tysięcy głosów na 15 drzew z całej Europy. W plebiscycie aktualnie prowadzi rosyjski, 248 - letni dąb, rosnący w rezerwacie Państwowego Muzeum Historii, Sztuki i Literatury w Abramtsewie. Tuż za nim, na drugim miejscu, uplasowało się Drzewo Migdałowe ze Śnieżnego Wzgórza z Węgier.  Ale wszystko może się jeszcze zmienić! Głosowanie trwa!

Głosujmy na polskiego kandydata! Klęczące drzewo z Krasnegostawu w woj. lubelskim zdobyło już ponad 8 tysięcy głosów internautów. Teraz zajmuje 11. miejsce. Wesprzyjmy to niezwykle waleczne drzewo i zagłosujmy na niego! Jeszcze kilkanaście lat temu ten klon jesionolistny rosnący na rynku w Krasnymstawie miał zostać wycięty jako „nieestetyczny i zdeformowany”. Spotkało się to ze zdecydowanym sprzeciwem społecznym, dzięki czemu drzewo zostało uratowane. Dziś jest symbolem miasta, a w 2018 roku zdobyło tytuł Drzewa Roku w konkursie Klubu Gaja. Końcem lutego, dzięki Państwa głosom, może zwyciężyć po raz drugi i zdobyć tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2019!

Europejski konkurs trwa do 28 lutego. Ostatni tydzień głosowania jest tajny, więc ilość oddanych głosów na poszczególne drzewa obserwować możemy tylko do 21 lutego. Ogłoszenie zwycięzcy będzie miało miejsce 19 marca podczas Ceremonii Rozdania Nagród w Brukseli. Zachęcamy do udziału i oddawania głosów na polskie drzewo.

„Budowanie kapitału społecznego wokół drzew to pozytywna praca dla Ziemi i ludzi, którą w Klubie Gaja wykonujemy już przeszło 30 lat. Głosowanie na europejskiego lidera wśród drzew to nie tylko dobra zabawa ale i niezwykle inspirująca edukacja. Nie ociągajmy się. Poznajmy, głosujmy i promujmy piękne, i ważne dla ludzi drzewa” – zachęca Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Konkurs Europejskie Drzewo Roku został zapoczątkowany w 2011 r. Jego organizatorem jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W finale konkursu biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. W Polsce w tym roku odbywa się już 9. edycja konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na ciekawe, stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy chronić. W konkursie decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi.

Mogą Państwo pomóc Klubowi Gaja chronić drzewa przekazując 1% podatku. Na stronie Klubu Gaja znajdziecie Państwo Bezpłatny Program PIT lub w deklaracji podatkowej PIT wystarczy wpisać KRS: 0000120069.

Przeczytaj historię Klęczącego drzewa i zagłosuj  tutaj >>>>

Więcej o konkursie Europejskie Drzewo Roku  www.treeoftheyear.org

Na zdjęciu: Klęczące drzewo w Krasnymstawie. Fot. Klub Gaja / Tomasz Chuszcza