Maj 23

Czy powstanie drzewko solarne w Bielsku-Białej?

Klub Gaja zachęca wszystkich do wsparcia Alexa Kantora, ucznia pierwszej klasy VLO w Bielsku-Białej, który na ogólnopolski konkurs projektów społecznych Zwolnieni z Teorii postanowił wybudować drzewko solarne SolarBloom w Bielsku-Białej, aby tym samym popularyzować Odnawialne Źródła Energii. więcej »

Maj 14

Ekomajówka z Klubem Gaja

W niedzielne popołudnie 13 maja w Oświęcimiu odbyła się coroczna Ekomajówka dla mieszkańców miasta zorganizowana przez Urząd Miasta. W programie znalazły się m.in. gry i zabawy dla najmłodszych, przedstawienia o tematyce ekologicznej, akcja „Kwiaty za elektrograty”. Klub Gaja poprowadził w tym dniu edukację o owadach zapylających. więcej »

Maj 13

13. Wielkie Sprzątanie Parsęty!

W dniu 12 maja 2018 r. po raz trzynasty firma Troton, Klub Gaja i Porozumienie dla Parsęty zorganizowali sprzątanie brzegów najpiękniejszej rzeki w regionie. Tradycyjnie akcji towarzyszyły występy artystyczne i zabawy dla dzieci. Pracownicy firmy i mieszkańcy gmin położonych nad rzeką oczyścili brzegi Parsęty, a strażacy i wędkarze jej nurt. Coroczna akcja i edukacja przynosi efekty. Śmieci było mniej niż rok temu! więcej »

Maj 04

4. Festiwal Ekodzieło – dla zwierząt!

W dniach 18–25 maja 2018 roku Klub Gaja zaprasza na 4. Festiwal Ekodzieło. Festiwal łączy działania artystyczne z edukacją ekologiczną. Od 30 lat pomagamy zwierzętom. Nie tylko tym charyzmatycznym jak wilki czy konie, pracujemy także dla karpi, kur i żab. Dlatego tegoroczny festiwal dedykowaliśmy w szczególności zwierzętom. Warsztaty, instalacje, wystawy, pokazy filmów i działania artystyczne poświęcone zwierzętom odbędą się w Galerii Bielskiej BWA, Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej i Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” w Bystrej. Festiwal będzie spotkaniem aktywistów, artystów, prawników i filozofów, dla których ważny jest los naszych braci mniejszych. Finałem wydarzenia będzie performans Jacka Bożka „Ścieżki opowieści” z udziałem artystów Teatru Sztuk w Oleśnicy – mimem Eweliną Ciszewską i reżyserem Robertem Balińskim oraz muzykami Apostolisem Anthimosem, Sylwią Nadgrodkiewicz i Włodzimierzem Kiniorem Kiniorskim. więcej »

Kwiecień 27

Daglezja w gminie Wilkowice sięgnęła najwyżej nieba

W lesie na stokach Klimczoka, w Beskidzie Śląskim leśnicy odkryli najwyższe drzewo w Polsce. To daglezja zielona, która wyrosła aż do 56,9 metrów! Tym samym wyprzedziła dotychczasowych rekordzistów – dwa świerki z Białowieskiego Parku Narodowego i Rezerwatu Śrubita w Beskidzie Żywieckim. To niezwykły zbieg okoliczności, bo drzewo rośnie w gminie Wilkowice, gdzie siedzibę ma Klub Gaja, który 30 lat zajmuje się ochroną i sadzeniem drzew oraz prowadzi program Święto Drzewa i konkurs Drzewo Roku. więcej »